Pre bločky väzenie? Podnikatelia si znižujú dane kupovaním dokladov na internete

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bloček
Foto: Ilustračné, Shutterstock
Tento článok pre vás načítala AI.

Niektorí podnikatelia na Slovensku fungujú na princípe: čím majú vyššie náklady, tým je nižšia daň a odvody. Ako informovala TV Joj vo svojej reportáži na stránke Noviny.sk, špekulanti tak hlavne pri daňovom priznaní využívajú na fiktívne navyšovanie nákladov práve pohonné hmoty.

Vykážu si kilometre, ktoré nenajazdili a na internete si prostredníctvom inzerátu kúpia bločky za naftu či benzín. Mnohí si však neuvedomujú, že ide o podvod a môžu dokonca skončiť aj za mrežami.

Trestný čin

Trestný čin je to vtedy, keď si podnikateľ skráti daňovú povinnosť o vyše 266 eur. Dokonca je trestným činom aj predaj či darovanie bločkov.

„Náš trestný zákon okrem páchateľa trestného činu pozná aj takzvaného účastníka. Tento účastník je rovnako zodpovedný ako ten kto trestný čin pácha,“ ozrejmila advokátka Zuzana Moravčíková Kolenová. 

Krížová kontrola

Každá druhá kontrola Finančnej správy končí nálezom a pokutou. Ak podnikateľ nevie vyargumentovať opodstatnenosť daňových výdavkov/odpočítania dane, takéto pokladničné doklady daňová kontrola neuzná a prichádza k dorubeniu dane, prípadne následne k uloženiu sankcií,“ uviedla hovorkyňa Finančnej správy SR Drahomíra Adamčíková.

Pri prejazdenom palive tak môže pomôcť napríklad kniha jázd. Podnikateľ by mal totiž vedieť preukázať, že stretnutie, na ktoré išiel autom, sa naozaj uskutočnilo. Daniari totiť fiktívne bločky rýchlo odhalia tzv. krížovou kontrolou.

Viac si prečítajte na stránke Noviny.sk.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Drahomíra Adamčíková
Firmy a inštitúcie Finančná správa SR