Heger: Nie som zástanca finančnej odmeny za očkovanie, ale nevylučujem to

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Titulka.jpg
Premiér Eduard Heger (OĽaNO) verí, že koalícia zostane s takým počtom poslancov, koľkých má. Foto: SITA/Branislav Bibel

„Išiel som do politiky pre to, aby som prinášal výsledky, pretože to ľudia chcú. To, že sa pohádali? Kto sa nepoháda v živote?“ hovorí premiér Eduard Heger (OĽaNO) o neutíchajúcom napätí medzi Igorom Matovičom (OĽaNO) a Richardom Sulíkom (SaS) v rozhovore pre portál SITA.sk.

Premiér reagoval tiež na otázku, či predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová zostane s tromi poslancami členkou vlády, ak by zvyšok klubu Za ľudí opustilo krídlo ministerky Márie Kolíkovej.

Vyjadril sa aj k prípadnému zrušeniu paušálnych výdavkov pre živnostníkov či k hmotnej zodpovednosti za nevyužité ruské vakcíny Sputnik.

Premiérom ste viac ako dva mesiace. Akú politickú životnosť dávate svojej vláde, pretože sa hovorí, že dlho nevydrží a čaká sa len na zámienku, ktorá povedie k jej rozpadu?

Verím, že vydržíme do konca volebného obdobia.

Nie je to len prejav vašej viery?

Samozrejme, doba je turbulentná, ale myslím si, že aj koaliční partneri, tak ako sa s nimi rozprávam, chcú vydržať do konca volebného obdobia. Všetci si uvedomujeme zodpovednosť, ktorú sme dostali vo voľbách od voličov, a to je veľká objednávka na zmenu, na očistu. Je to beh na dlhú trať.

Korona všetkých mentálne vyčerpala. Aj koaličných poslancov. Postupne sa zotavujeme a aj oni sami vidia, že spolupráca je kľúč k úspechu. Verím tomu, že každým mesiacom bude aj táto koalícia silnejšia. Verím, že vydržíme celé tri roky. Takže nie je to len klišé.

Koalícia nedokázala zvoliť za podpredsedu parlamentu Tomáša Lehotského zo Za ľudí. Nemyslíte si, že je to znak nefungujúcej vládnej väčšiny?

Vôbec si to nemyslím. Teraz nechcem komentovať, čo sa deje v strane Za ľudí, ale myslím si, že je viacero vecí, ktoré musíme zároveň riešiť. Pandemická únava vplýva aj na politiku a o takýchto veciach je potrebné hlasovať v momente, kedy má parlament štandardnú schôdzu. Bolo tam viacero faktorov, ktoré mohli mať vplyv na hlasovanie. Nepripisoval by som to nefunkčnej koalícii.

Koaličná strana Za ľudí je v hlbokej kríze. Ak by poslanci okolo Márie Kolíkovej opustili klub Za ľudí a pôsobili by ako nezaradení poslanci, zostala by Veronika Remišová členkou vlády s tromi poslancami za chrbtom?

Verím, že koalícia zostane s takým počtom poslancov, koľkých má. V tom prípade nepredpokladám ani tento scenár.

Čiže aj keby boli mimo poslaneckého klubu ako nezaradení, aj vtedy by bola ministerkou?

Chcete ma vtiahnuť do diskusie o politických veciach danej strany. Nemyslím si, že je vhodné, aby som komentoval ich dianie. Prajem im, aby to vyriešili pre dobro občanov, pre dobro ich strany a pre dobro tejto koalície. Slovensko potrebuje, aby sme v koalícii spájali sily.

Neustalo ani napätie medzi ministrom financií Igorom Matovičom a Richardom Sulíkom. Prejavilo sa aj pri návrhu na navýšenie výdajov štátneho rozpočtu. Ste nad vecou alebo sa skôr snažíte vyhovieť Igorovi Matovičovi?

Stále sa len pozeráme do problémov a snažíme sa hľadať ten najhorší scenár. Išiel som do politiky pre to, aby som prinášal výsledky, pretože to ľudia chcú. To, že sa pohádali? Kto sa nepoháda v živote? Proste to sa stáva, človek sa rozčúli. Ja stojím na strane občanov a títo páni tiež. Viem, že majú dobré úmysly a chcú pre Slovensko dobre.

Prevencia a komunikácia je kľúčom k úspechu aj tejto koalície.

Snažíte sa byť mediátorom sporu medzi Matovičom a Sulíkom?

Úloha premiéra je, aby vláda mala výsledky a tomu podriaďujem aj svoje kroky. Prevencia a komunikácia je kľúčom k úspechu aj tejto koalície. Do toho investujem veľké úsilie.

Navonok pôsobíte pokojne a šírite optimizmus. Nechystáte sa pri manažovaní krajiny pritvrdiť?

Čo tým myslíte?

Napríklad v bezpečnostných zložkách vidno konflikt. SIS upozorňuje na manipulovanie vyšetrovania niektorých káuz, ale prokuratúra a polícia to odmietajú. Beriete to tak, že vy ste politicky zodpovedný za šéfa SIS i za ministra vnútra, ktorý má pod palcom policajného prezidenta?

Dôležití ľudia, ktorí pracujú blízko mňa, vedia, že som rozhodný človek. Viem sa rozhodnúť a viem aj pritvrdiť, ale to, že človek je pokojný, neznamená, že je nerozhodný alebo mäkký. V tomto čase je pokoj obzvlášť dôležitý.

Rozviazali sa ruky polícii, orgánom činným v trestnom konaní, to je nesmierne odvážny krok. Očista sa deje. Áno, pre niektorých ľudí je veľmi nepohodlná. Pre ľudí, ktorí nominovali svojich osobných priateľov na významné pozície, aby štát manipulovali vo svoj vlastný prospech. Tí majú obavy. Áno, to sú tí, ktorí krčia. Vidíme ich v opozícii, či už je to pán Fico alebo pán Pellegrini.

Heger psycho.jpg
Premiér Eduard Heger (OĽaNO). Foto: SITA/Branislav Bibel

Ale pýtal som sa, či bude nevyhnutné, aby padol šéf SIS alebo minister vnútra.

Ja sa pravdy nebojím. Mali sme dlhú éru ututlávania vecí, ale ak chceme byť vyspelá demokratická krajina, musíme si dovoliť komfort diskusie a nebáť sa rôznych názorov. Ale taktiež rešpektovať princíp, že nech tie najlepšie riešenia pre túto krajinu dostávajú priestor. To tu dlhé roky nebolo zvykom.

Je teda nevyhnutné, že po vyšetrení možnej manipulácie vyšetrovania padne šéf SIS alebo minister vnútra aj s policajným prezidentom?

Je dôležité, aby každý vyšetrovateľ, sudca, prokurátor konal spravodlivo a  čestne v zmysle svojich zákonných kompetencií. Podľa vyjadrení, ktoré máme z orgánov činných v trestnom konaní, generálneho a špeciálneho prokurátora, každý hovorí, že takto sa to deje. Teraz si musíme počkať na výsledky ich krokov. Na nás sa môžete spoľahnúť, že nič nebudeme zametať pod koberec. Nebudeme prehlasovať, že skutky sa nestali a nebudeme manipulovať vyšetrovanie.

Neuhnete pred politickou zodpovednosťou?

Prirodzene. Táto vláda to dokázala. Už viacerí ľudia vyvodili politickú zodpovednosť. V tomto jasne vidieť, že sme iní.

Váš stranícky šéf Igor Matovič tvrdil, že za bývalej vlády mafia ovládla štát.  Hovorí sa, že slučka sa vraj okolo bývalého premiéra Roberta Fica sťahuje. Nič sa však nedeje a zatiaľ ho jedine môžete brať na politickú zodpovednosť. Nerehabilituje sa v očiach spoločnosti  šéf Smeru do ďalších volieb?

Nedáva zmysel, prečo by si takto kričal, ak by si pokojne spával.

Máme vstúpiť do práce orgánov činných v trestnom konaní? Veď ich musíme nechať konať. Očista nie je instantná polievka. Nech to je poctivo urobené. Nebudem predikovať nič, bolo by to nepoctivé. Samozrejme, že Robert Fico vie, čo robil za svoje volebné obdobia. On vie, koho nominoval a čo sa na pozadí dialo. Keď dnes tak kričí, prirodzene to evokuje, že má strach. Že robil veci, ktoré nemal. Každý príčetný občan tejto republiky vidí a hovorí si, ale ty si musel  páchať iné veci, keď takto vykrikuješ a bojíš sa. Nedáva zmysel, prečo by si takto kričal, ak by si pokojne spával.

Viete, aký je výsledok?  Smer má zatiaľ vyššie preferencie ako OĽaNO.

Kto bude vládnuť, rozhodujú občania. OĽaNO malo vždy v prieskumoch menej ako vo voľbách. Dostali sme mandát od ľudí a ten napĺňame. Nebudem sa teraz rozhodovať na základe toho, či vyšlo v prieskume také alebo onaké číslo.

OĽaNO sa označuje za protikorupčné hnutie. Zákon o hmotnej zodpovednosti pripravuje poslanec vášho hnutia Lukáš Kyselica. Doterajšia legislatíva bola na politikov prikrátka a je problém im dokázať úmysel. Bude  zákon efektívny?

Je to náš politický záväzok, ale aj presvedčenie. Musíme urobiť prvý krok. Je dobrý základ, že sa toho ujal pán Kyselica. Verím, že sme na ceste ku kvalitnému zákonu.

Ako bude niesť politik hmotnú zodpovednosť, ak majetok prepíše na príbuzných, ako sa to stalo aj v prípade Igora Matoviča?

Toto sú dobré otázky, ktoré potrebujeme zodpovedať, aby to nebol len nejaký bezzubý zákon, ale ktorý má relevantnú váhu a dokáže meniť aj klímu na Slovensku.

Nebudú mať ľudia obavu ísť do verejných funkcií?

Určite by sme nechceli vedľajší efekt, že by sa ľudia báli ísť do politiky. Práve naopak. Chceme, aby čestní ľudia prichádzali do politiky. Ale aj skúsení a profesionálni. Zároveň nechceme, aby sa ten zákon dal veľmi ľahko obísť.

Heger modli.jpg
Premiér Eduard Heger- Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Ako nedávny minister financií máte informácie o príprave daňovo-odvodovej reformy. Čo obsahuje?

Ešte keď som bol minister financií, povedal som, že rok 2021 je určený na to, aby sme sa o odvodovo-daňovej reforme rozprávali. Potrebujeme začať tým A.  Na príkladoch vyspelých krajín vidíme, že potrebujeme znížiť daňovo-odvodové zaťaženie na strane práce, aby sme zvýšili zamestnanosť a prilákali nové investície.

Snúbia sa tu dve veci, jednak reforma z pohľadu zníženia daňovo-odvodového zaťaženia a zároveň podpora rodinnej politiky. Táto diskusia by mala prebehnúť, aby sme si povedali, čo je prínosom pre Slovensko. Keď si povieme, že toto je efekt, ktorý by sme mohli mať, tak vyčíslime, aký veľký výpadok to spôsobuje v rozpočte. Potom sa budeme baviť, akým spôsobom tento výpadok vykompenzujeme. My sme teraz vo fáze A, čo je dobre.

SaS tvrdí, že sa o reforme málo rokuje a koaliční partneri o nej nepočuli. Nie je to chyba? 

Hlavne si nemyslím, že je to úplne pravda. Problém je, že máme koronu a tá nám zaberá nielen veľa mediálneho priestoru, ale aj veľa času. Prirodzene, na niektoré témy je času menej, ale s ľuďmi diskutujem na túto tému. Celý proces iniciuje ministerstvo financií, ktoré pripravuje podklady. Čakáme na ďalší krok.

Kedy sa  predstavia základné náčrty reformy?

Základné náčrty Igor Matovič pomenoval. Povedal, že o pár týždňov prinesie pokračovanie, ale bola tu diskusia o štátnom rozpočte. Predpokladám, že v najbližších týždňoch povie zvyšok svojej predstavy. Diskusiu treba zarámcovať, aby smerovala k nejakému zjednotenému návrhu koalície.

Bude súčasťou reformy  aj zrušenie paušálnych výdavkov pre živnostníkov?

Na takýto detail odpovedať neviem. Je to otázka na ministra financií, ktorý je tvorcom

Neviete teda, či sa zrušia?

V programe OĽaNO sme deklarovali, že potrebujeme živnostníkom pomôcť v zjednodušení ich podnikania. Mali sme tam bod, aby zaplatili ročnú licenciu, kde si vybavia svoje povinnosti jednou platbou alebo si to rozložia na dvanásť splátok. Tým pádom majú všetky administratívne povinnosti vybavené a môžu sa venovať podnikaniu. Som si istý, že takýmto spôsobom to bude aj v návrhu zobrazené. Našim cieľom je podpora podnikateľského prostredia a dlhé roky hovoríme o podpore malých a stredných podnikateľov, ktorí na Slovensku platia dane a ostanú tu aj žiť.

Daňovo-odvodová reforma si vyžiada dodatočné výdavky 2,5 miliardy eur. Parlament nedávno schválil navýšenie výdavkov rozpočtu o vyše 3,7 miliardy eur. Je pravda, že bude preto nevyhnutné zvýšiť DPH?

V každom prípade naša vláda nebude prinášať riešenia, ktoré by mali ľuďom poškodiť.

Dohodnime sa najskôr na A, ako majú vyzerať benefity a potom uvidíme účet za to. Budeme hľadať možnosti zafinancovania. Možností je viacero, ale nechcem schválne odpovedať na B. Ak sa začneme baviť len o tom, čo sa bude zvyšovať, úplne stratíme zo zreteľa A, kvôli čomu robíme reformu. Tá je dobrá iba vtedy, ak má pridanú hodnotu pre občanov. V každom prípade naša vláda nebude prinášať riešenia, ktoré by mali ľuďom poškodiť.

Ale očakávate, že prípadné zvýšenie DPH narazí na SaS?

Očakávam, však to bolo jasne deklarované. Žijeme na Slovensku, počúvame tie vyjadrenia. Je to ale predbiehanie diskusie. V programovom vyhlásení máme jasne zadefinované, že nebudeme zvyšovať daňovo-odvodové zaťaženie, respektíve urobíme všetko pre to, aby sa nezvyšovalo, respektíve, aby sa aj znižovalo, ak to bude možné. Aj minister financií, tak ako sa s ním rozprávam, má veľký záujem na tom, aby daňovo-odvodová reforma bola čo najprínosnejšia pre Slovensko.

Igor Matovič môže očakávať vašu plnú podporu pri presadzovaní reformy?

Tak prirodzene, každý minister môže očakávať moju plnú podporu ako premiéra.

Narážam na to, že vzťahy medzi Matovičom a Sulíkom stále nie sú dobré a daňová a odvodová reforma môže byť takisto spúšťačom nového konfliktu.

V demokratickej spoločnosti je správne, keď sa vedie diskusia. Je dôležité, aby bola obsahová a vyhrávali tie najlepšie riešenia, lebo vtedy z toho benefitujú občania. Je kontraproduktívne, ak to ide do osobnej roviny, ale tu to neočakávam. Očakávam, že to bude obsahová diskusia a preto spor nebude.

Každý je emotívny. Ide  o to, ako s emóciami pracujeme.

Problém je, že Igor Matovič je emotívny človek.

Emotívnych ľudí je plné Slovensko. Aj ja som. Každý je emotívny. Ide  o to, ako s emóciami pracujeme. Vráťme sa nohami na zem. Ide o veľmi dôležitú obsahovú tému, takú racionálnu, vecnú. Toto je o číslach. Máme kvalitných ľudí, s ktorými vieme na túto tému diskutovať. Tohto sa nebojím.

Na Slovensku sa začína očkovanie ruskou vakcínou po viac ako troch mesiacoch od jej dovozu. Neminul sa jej dovoz účinkom a navyše, je o ňu aj slabý záujem?

Sú to prvé dni. Nechcem predbiehať okolnosti. Sám som zvedavý, aký bude skutočný záujem. Samozrejme, to oddialenie v čase, má svoj vplyv. Pre nás bolo dôležité, že boli ľudia, ktorí deklarovali, že by sa žiadnou inou vakcínou zaočkovať nedali. Je dôležité, aby sme zabezpečili čo najvyššiu kolektívnu imunitu, čo najvyššie percento zaočkovanosti. Táto vakcína do toho portfólia zapadla.

Ste za to, aby Slovensko ešte doviezlo ďalšie ruské vakcíny?

Všetko závisí od záujmu. Na čo by sme vozili vakcíny, keď o ne nebude záujem. Ak bude záujem, tak prirodzene.

Prečo vláda schvaľovala očkovanie Sputnikom, lebo to malo byť odborné, a nie politické rozhodnutie a vláda je politický orgán?

Bolo to o deklarácii, napĺňa to, o čom sme za posledné mesiace rozprávali.

Trval na schválení vo vláde minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský?

Nepovedal by som, že na tom trval. Priniesol to na vládu ako vyjadrenie vlády na podporu tejto vakcíny.

Prekvapilo vás jeho vyjadrenie, že by sa Sputnikom nedal zaočkovať?

Až tak ma neprekvapilo, pretože som sa s ním rozprával. Je dôležité, že každý sa potrebuje rozhodnúť sám a slobodne. Úlohou štátu je poskytnúť dostatok informácií. Nehovorím o konkrétnej vakcíne, hovorím o očkovaní. Očkovanie je cesta k slobode. Cesta k tomu, aby sme porazili koronavírus, pretože aj historicky vidíme, že viaceré vírusy sme odprevadili zo sveta vďaka očkovaniu. Či to bude taká alebo onaká vakcína, to by mali vysvetľovať odborníci, v čom je rozdiel. Som rád, že vakcíny, ktoré tu máme, sú účinné a bezpečné.

Vzhľadom na to, že je nízky záujem o Sputnik a tie dávky môžu expirovať, kto bude niesť hmotnú zodpovednosť za to, že išlo o vyhodené peniaze?

Pýtate sa na otázku, na ktorú ešte dnes nemáme odpoveď. Mali by sme ju riešiť, keď to budeme vedieť. Ešte by som nepredbiehal okolnosti.

Ak bude nízka zaočkovanosť a v jeseni bude hroziť tretia vlna pandémie, je možné, že by štát ľudí motivoval aj finančne?

Aj my sme diskutovali, že cestou môže byť finančná motivácia. Som zástancom toho, aby sme ľuďom v prvom rade vysvetľovali dôležitosť očkovania, s ktorým prichádza sloboda. Myslím si, že toto je dostatočná motivácia. Nie som úplne zástancom toho, poďme teraz ľuďom za to platiť. Nevidím v tom až takú pridanú hodnotu. Ale nevylučujem, že takáto možnosť môže nastať. Myslím si, že potrebujeme ísť s vakcináciou bližšie k ľuďom. Aj tam môže byť jedna z prekážok, že nie každý človek má prístup k vakcíne. Zároveň aj osvetová vysvetľovacia kampaň.

Ako ste vnímali debatu, že Sputnik je prostriedkom ruských geopolitických záujmov vo svete?

Od začiatku som hovoril, že nesmieme dopustiť, aby sa ochrana zdravia a životov stala geopolitickou témou. Preto som aj hovoril, že ak sa chceme baviť o vakcíne Sputnik, bavme sa čisto zo zdravotného hľadiska.

Oddeľujete teda dovoz Sputnika od ruskej politiky vo vzťahu k jeho vlastným občanom, pokiaľ ide o dodržiavanie ľudských práv.

Jednoznačne. Tento môj postoj vidieť aj v krokoch, keď vyšla kauza Vrbětice. Reagovali sme veľmi promptne a správne. Jasne som povedal, že sme za korektné vzťahy, ale musia byť v zmysle pravidiel, dohôd a dodržiavania zákonov. Kto toto prekročí, musí cítiť reakciu.

Máte pozvanie na návštevu Moskvy?

Nie, neviem o tom.

Ak by ste dostali, išli by ste?

Záleží v akej veci.

Heger foto objim.jpg
Premiér Eduard Heger. Foto: SITA/Branislav Bibel

Keď ústavný súd rozhodne, že referendová otázka o predčasných voľbách je v súlade s ústavou, ako sa k tomu postavíte ako premiér i hnutie OĽaNO? Budete ľudí odrádzať, aby nešli na referendum?

Je to referendum za prepustenie ich osobných priateľov a nominantov, ktorí sú obvinení zo závažných korupčných káuz, na slobodu.

Rešpektujem legislatívu počnúc ústavou. Takže to budem rešpektovať. Myslím si však, že ľudia, ktorí zbierali podpisy na referendum za predčasné voľby, vždy keď boli pri moci, deklarovali, že je to nabúravanie demokratických princípov štátu. Vyhlasujú referendá za predčasné voľby iba v čase, keď sú v opozícii. Je to referendum za prepustenie ich osobných priateľov a nominantov, ktorí sú obvinení zo závažných korupčných káuz, na slobodu.

Budú to takto vnímať aj občania? Oni budú skôr vnímať, aká je tu politická situácia, ako sa koalícia háda.

Ako ktorí.

Keby bolo náhodou referendum platné, mal by parlament rešpektovať výsledok referenda a rozhodnúť o predčasných voľbách?

Tak, ako som povedal, pravdy sa nebojím. Na vecnú diskusiu sa vždy teším. Teším sa na argumenty, ktoré budú zaznievať od ľudí, ktorí sú múdri, vzdelaní, skúsení. Uvidíme, či sa tej diskusie dočkáme.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerIgor MatovičLukáš KyselicaMária KolíkováRichard SulíkRober FicoTomáš LehotskýVeronika RemišováVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie OĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiSaS Sloboda a SolidaritaSIS Slovenská informačná službaZa ľudí