- aktualizované 20. mája 11:41
Svedomité riadenie najdôležitejšieho všeobecného súdu na Slovensku je nevyhnutné na to, aby občania mohli nadobudnúť dôveru v spravodlivosť všetkých súdov. Povedala to prezidentka Zuzana Čaputová pri vymenovaní Jána Šikutu za predsedu Najvyššieho súdu SR (NS SR).
O zvolení Jána Šikutu za kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR rozhodlo hlasovanie Súdnej rady SR v pondelok 11. mája. Šikutu podporilo 12 zo 17 členov rady. Hlava štátu novému predsedovi tiež pripomenula, že sa ujíma funkcie v čase, keď viac ako inokedy potrebujú ľudia vidieť ozdravenie justície.
Dôvera v spravodlivosť všetkých súdov
„Svedomité riadenie najdôležitejšieho všeobecného súdu na Slovensku je nevyhnutné na to, aby naši občania mohli nadobudnúť dôveru v spravodlivosť všetkých súdov. Ak nebude existovať silné puto dôvery verejnosti v odbornosť, integritu a kvalitu najvyššieho súdu a jeho sudcov, nie je možné očakávať, že takú dôveru budú požívať súdy nižšieho stupňa. Najvyšší súd ako vrcholný orgán totiž nastavuje štandardy,“ povedala pri Šikutovom vymenovaní prezidentka.
Šikuta má dostatok skúseností a najväčšou výzvou bude zvýšiť dôveru v súdnictvo, tvrdia mimovládky
Pripomenula mu, že na verejnom vypočutí na súdnej rade povedal, že vrchol kariéry dosiahol, keď sa stal sudcom Európskeho súdu pre ľudské práva a dnes svoju funkciu považuje hlavne za ponuku služby pre slovenskú justíciu.
„V tejto novej, domácej službe budete tiež musieť urobiť mnohé ťažké rozhodnutia. Ozdravenie justície si bude vyžadovať mimoriadne nasadenie a aby prinieslo výsledky, musí byť vedené aj zhora,“ uviedla.
Falošná solidarita musí byť minulosťou
Hlava štátu zdôraznila, že s pôsobením Šikutu budú spojené aj očakávania. „Očakávam, že sa stanete silným hlasom sudcov, ktorým na dôveryhodnosti justície a vážnosti sudcovského stavu v spoločnosti naozaj záleží. Želám si, aby tento hlas vo verejnej diskusii vaším menovaním do funkcie získal vplyvného a čitateľného reprezentanta súdnej moci, ktorého bude počuť,“ povedala.
Šikutovou prioritou by mala byť obnova dôvery aj zriadenie správneho súdu, myslí si iniciatíva Za otvorenú justíciu
Čaputová tiež dodala, že v minulých mesiacoch vyzývala ľudí na Slovensku k solidarite, ktorá pomohla zvládnuť pandemickú krízu. Dodala, že z prostredia justície občania poznajú skôr inú solidaritu, ktorá je viac než o pomoci v kríze o prižmurovaní očí nad prehreškami kolegov.
„K takejto solidarite vás vyzývať nebudem. Naopak, chcem vás v tejto chvíli požiadať, aby ste aj Vy osobne urobili čo najviac preto, aby sa falošná solidarita niektorých sudcov stala minulosťou a aby aj s Vašim prispením nastalo obdobie, ktorého znakom bude zodpovedná služba sudcov občanom,“ uzavrela.
Sudca s európskymi skúsenosťami
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková je rada, že môže na čele najvyššieho súdu počítať so sudcom, ktorý má európske skúsenosti. „Teším sa, že máme predsedu najvyššieho súdu. Sme na križovatke a riešime reformu justície v momente, kedy verejnosť čelí vážnym korupčným kauzám,“ povedala.
Dodala, že verí, že Šikuta je človek, ktorý pomôže pri reforme justície. Šéfka rezortu spravodlivosti si tiež myslí, že kľúčovou úlohou pre nového predsedu NS bude to, ako sa postaví k výberovým konaniam na chýbajúcich sudcov. „Noví ľudia nám prinesú svetlo do justície, ktoré tak potrebuje,“ dodala.
Ministerka sa vyjadrovala aj k novele zákona o prokuratúre, ktorú predložili vládni poslanci. Podľa nej je forma poslaneckého návrhu nevyhnutná pre krátkosť času, ktorý Národná rada Slovenskej republiky (NR SR) na jeho zvolenie má. So zmenami, ktoré novela prináša, je stotožnená.
Prihlásil sa k očiste justície
O zvolení Jána Šikutu za kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu SR rozhodlo hlasovanie Súdnej rady SR v pondelok 11. mája. Šikutu podporilo 12 zo 17 členov rady. V prípade jeho protikandidáta Ivana Rumanu všetci členovia rady buď hlasovali proti, alebo sa zdržali.
Šikuta v minulosti pôsobil ako sudca na Európskom súde pre ľudské práva v Štrasburgu. Od roku 2015 pôsobí na Najvyššom súde SR.
Šikuta sa stal šéfom najvyššieho súdu, podporilo ho 12 zo 17 členov súdnej rady
O post predsedu súdu sa uchádzal aj vlani v novembri. V rámci vypočutia kandidátov v pondelok 11. mája sa Šikuta prihlásil k myšlienke očisty justície. Hovoril napríklad o potrebe zmien v oblasti majetkových priznaní sudcov.
Najvyšší súd mal naposledy riadneho šéfa na jeseň minulého roka, keď ho viedla Daniela Švecová. Následne Súdna rada SR trikrát volila jej nástupcu, všetky pokusy boli neúspešné.
Príhovor prezidentky Zuzany Čaputovej pri príležitosti vymenovania predsedu Najvyššieho súdu SR
Vážená pani ministerka spravodlivosti Slovenskej republiky,
vážená pani predsedníčka Súdnej rady,
vážený pán predseda Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR,
vážený pán zastupujúci predseda Najvyššieho súdu SR,
vážený pán predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky,
milí hostia, dámy a páni,
dovoľte mi v prvom rade vyjadriť potešenie z toho, že Súdna rada Slovenskej republiky po viacerých neúspešných voľbách zvolila kandidáta na predsedu Najvyššieho súdu.
Pripomínať Vám, že sa ujímate funkcie v čase, keď viac ako inokedy potrebujeme vidieť ozdravenie justície, asi nie je treba. Vašej voľbe na Súdnej rade predchádzalo niekoľkohodinové verejné vypočutie a sám ste museli na všetky nuansy krízy justície veľmi podrobne odpovedať. A zvládli ste to tak, že ste získali dôveru nadpolovičnej väčšiny členov Súdnej rady.
Na verejnom vypočutí na Súdnej rade ste tiež povedali, že vrchol Vašej kariéry ste dosiahli, keď ste sa stali sudcom Európskeho súdu pre ľudské práva a dnes svoju funkciu považujete hlavne za ponuku služby pre slovenskú justíciu.
Cením si Vaše medzinárodné skúsenosti. V tejto novej, domácej službe, budete tiež musieť urobiť mnohé ťažké rozhodnutia. Ozdravenie justície si bude vyžadovať mimoriadne nasadenie a aby prinieslo výsledky, musí byť vedené aj zhora. Svedomité riadenie najdôležitejšieho všeobecného súdu na Slovensku je nevyhnutné na to, aby naši občania mohli nadobudnúť dôveru v spravodlivosť všetkých súdov. Ak nebude existovať silné puto dôvery verejnosti v odbornosť, integritu a kvalitu Najvyššieho súdu a jeho sudcov, nie je možné očakávať, že takú dôveru budú požívať súdy nižšieho stupňa. Najvyšší súd ako vrcholný orgán totiž nastavuje štandardy.
Želám Vám, aby sa Vám podarilo dosiahnuť, že za Vášho pôsobenia na Najvyšší súd prídu najlepší slovenskí sudcovia a právnici, že bude atraktívnym a prestížnym súdom s výbornou reputáciou.
Ale s Vašim pôsobením budú spojené aj iné očakávania. Očakávam, že sa stanete silným hlasom sudcov, ktorým na dôveryhodnosti justície a vážnosti sudcovského stavu v spoločnosti naozaj záleží. Želám si, aby tento hlas vo verejnej diskusii Vašim menovaním do funkcie získal vplyvného a čitateľného reprezentanta súdnej moci, ktorého bude počuť.
Vážený pán predseda Najvyššieho súdu,
predchádzajúce dva mesiace som ľudí na Slovensku vyzývala k solidarite, ktorá nám pomohla tak dobre zvládnuť pandemickú krízu. Z prostredia justície však poznáme skôr inú solidaritu, ktorá je viac než o pomoci v kríze o prižmurovaní očí nad prehreškami kolegov. K takejto solidarite vás vyzývať nebudem. Naopak, chcem vás v tejto chvíli požiadať, aby ste aj Vy osobne urobili čo najviac preto, aby sa falošná solidarita niektorých sudcov stala minulosťou a aby aj s Vašim prispením nastalo obdobie, ktorého znakom bude zodpovedná služba sudcov občanom.
Členom Súdnej rady ste, pán predseda, tiež povedali, že „slovenská justícia sa nachádza v zlej kondícii a túto situáciu je potrebné zmeniť. Všetky orgány, ktoré majú čo o justícii povedať, by na tom mali pracovať.“ Dnes ste sa stali predsedom Najvyššieho súdu, vrcholného orgánu všeobecného súdnictva na Slovensku. Máte teda v rukách moc, aby na tejto ambicióznej a zároveň nevyhnutnej úlohe pod vašim vedením mohol pracovať aj celý Najvyšší súd a prostredníctvom rozhodovaní a o opravných prostriedkoch a zabezpečovaním zjednocovania výkladu práva aj všetky súdy nižších stupňov.
Vážený pán predseda Najvyššieho súdu,
prajem Vám vo Vašej službe úspech – slovenská justícia a naša spoločnosť ho veľmi potrebuje.