Nový premiér Heger zložil sľub, prezidentka Čaputová vymenovala novú vládu (online)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Prezidentka Čaputová vymenovala novú vládu SR
Predseda vlády SR Eduard Heger (v popredí) počas vymenovania novej vlády SR v Prezidentskom paláci. Bratislava, 1. apríl 2021. Foto: SITA/Branislav Bibel

Prezidentka Zuzana Čaputová vo štvrtok v Prezidentskom paláci vymenovala novú vládu na čele s premiérom Eduardom Hegerom (OĽaNO), ktorý do jej rúk zložil ústavný sľub.

Novým ministrom zdravotníctva bude slovenský generál a lekár Vladimír Lengvarský. Post ministra práce, sociálnych vecí a rodiny však zatiaľ ostane neobsadený, dočasne ho bude riadiť minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (Sme rodina). Hnutie Sme rodina totiž ešte plánuje prehodnotiť svoju nomináciu.

Video: Vymenovanie novej vlády Eduarda Hegera

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Prezidentka nevidela priestor pre iný postoj

Čaputová v príhovore ozrejmila, že zmena na vládnych postoch dochádza na základe politickej dohody štyroch koaličných strán. Vláde vyjadrilo podporu aj 91 poslancov Národnej rady SR.

Prezidentka preto nevidela priestor pre iný postoj, ktorý by stál proti ústavnej väčšine poslancov. „Vašu politickú dohodu rešpektujem, preto som vás vymenovala do funkcií ministeriek a ministrov. Je to však len začiatok cesty, vláda musí pokračovať v krokoch, ktoré pomôžu občanom Slovenska,” uviedla a vládu vyzvala k spolupráci, vzájomnému rešpektu a pokoju.

Prezidentka je presvedčená, že nový premiér príde s takými prístupmi, aby vláda konala efektívne.

Heger sa poďakoval za dôveru Matovičovi

Vláda teraz musí do 30 dní predstúpiť pred parlament a požiadať ho o vyslovenie dôvery. Čaputová vyzvala členov vlády, aby to nepovažovali za formalitu, ale v programovom vyhlásení vlády reagovali na aktuálny stav, v ktorom sa krajina nachádza.

Dôležité bude podľa jej slov zaistiť pomoc deťom, seniorom, sociálne slabším ľudom a všetkým tým, ktorí prepadli sitom pomoci. Za najdôležitejší pojem, ktorý bude novú vládu sprevádzať označila obnovu, konkrétne obnovu Slovenska po pandémii a obnovu dôvery zo strany verejnosti.

Vymenovaný predseda vlády Heger sa poďakoval za dôveru Igorovi Matovičovi, hnutiu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), koaličným poslancom, ktorí svojim podpisom podporili vládu a prezidentke, že ich vymenovala.

„Dostali sme od občanov silný mandát a máme k tomu aj silné programové vyhlásenie vlády a plán obnovy. Máme odhodlanie a túžbu spraviť zo Slovenska krajinu, kde budú všetci radi žiť,” povedal Heger. Verí, že medzi členmi vlády bude panovať súdržnosť a jednota. „Máme toho veľa pred sebou, poďme ďalej pracovať,” dodal.

Online (minúta po minúte) – vymenovanie novej vlády Eduarda Hegera

  • štvrtok 1. apríla

17:00 Online prenos (minúta po minúte) sme ukončili, ďakujeme vám za pozornosť.

15:02 Do poslaneckých lavíc zasadli náhradníci za ministrov, ktorých vo štvrtok vymenovala prezidentka Zuzana Čaputová za členov novej vlády Eduarda Hegera (OĽaNO). Poslanci zároveň zložili sľub.

Namiesto ministra hospodárstva Richarda Sulíka nastúpil Miroslav Žiak (obaja SaS). Za šéfa rezortu školstva Branislava Gröhlinga do parlamentu nastúpil Milan Laurenčík (obaja SaS). Ako náhradníčka za ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú nastúpila Alexandra Pivková (obe Za ľudí).

„Sľubujem na svoju česť a svedomie vernosť Slovenskej republike. Svoje povinnosti budem plniť v záujme jej občanov. Budem dodržiavať ústavu a ostatné zákony a pracovať tak, aby sa uvádzali do života,“ znie sľub poslanca. Ten ho potvrdzuje slovom „sľubujem“ a svojím podpisom.

14:33 Nezaradení poslanci a odídenci z vládnej koalície Miroslav Kollár a Tomáš Valášek sľúbili, že budú konštruktívnou opozíciou novej vlády. Kollár vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že Eduard Heger (OĽaNO) môže byť lepší premiér ako Igor Matovič (OĽaNO).

„Poznáme sa dlho a minulý rok som s ním navyše intenzívne spolupracoval na Pláne obnovy a odolnosti. Hoci sme sa v niektorých veciach nezhodli, argumentoval vecne a slušne, bol pripravený ustúpiť v mene dohody a dal priestor odborníkom. Ono by to mala byť vo vedení vlády samozrejmosť, ale po uplynulom roku je to príjemnou zmenou,“ zhodnotil Hegera na sociálnej sieti Valášek.

14:07 Staronový šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) nevníma štvrtkové menovanie novej vlády ako koniec sebareflexie, ale ako jej začiatok.

„Do ďalšieho pôsobenia súčasnej koalície berieme so sebou bremeno v podobe naštrbenej dôvery občanov z predchádzajúceho obdobia. Dôveru nezískame späť automaticky dnešným dňom, ale len tak, že budeme vládnuť inak ako doteraz a robiť to, čo zlepší život na Slovensku,“ priblížil.

Považuje za správne, že vláda sa chce pozerať dopredu a zabudnúť na animozity a nevraživosť. „Musíme si ale pamätať najmä to, ako rýchlo sa nádej ľudí na zmenu k lepšiemu premení na rozčarovanie,” doplnil Korčok. Bez kompromisov to podľa jeho slov nepôjde. Minister zahraničných vecí zároveň poprosil občanov Slovenska, aby dali dnes vymenovanej vláde a koalícii štyroch strán druhú šancu.

13:58 Nomináciu Eduarda Hegera (OĽaNO) podporili všetky koaličné strany, ale uvidíme ako sa budú k nemu správať. Uvidíme tiež, či bude ozajstným premiérom, alebo iba figúrkou v rukách Matoviča. Veď v čerstvej pamäti ešte máme situáciu po výmene premiéra v roku 2018. Píše v komentári Pavel Urban.

13:24 Nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský bude podľa jeho slov pozorne počúvať svojich kolegov, odbornú obec aj vedcov.

Uviedol to na tlačovom brífingu po tom, ako ho premiér Eduard Heger (OĽaNO) symbolicky uviedol do funkcie. Ako Lengvarský povedal, na rezort nastupuje s veľkým rešpektom a úctou voči všetkým zdravotníckym pracovníkom za rok boja proti pandémii. „Plne si uvedomujem, že vstupujem na rezort, ktorý je z veľkej miery zodpovedný za ďalší priebeh pandémie,“ uviedol šéf rezortu zdravotníctva.

Ako dodal, bude presadzovať také opatrenia, aby sme pandémiu potlačili a umožnili aj ďalší rozvoj zdravotníctva na Slovensku. Konkrétne kroky chce predstaviť až po tom, ako sa zoznámi so stavom na ministerstve zdravotníctva a vypočuje si všetky relevantné subjekty. O následných opatreniach bude verejnosť informovať.

Heger zaželal novému ministrovi zdravotníctva veľa úspechov a odvahy. „Som si istý, že budete veľmi dobrý na tejto pozícii, lebo ste na to boli dlhoročne pripravovaný,“ povedal Heger. Lengvarský poďakoval premiérovi za dôveru a dodal, že sa ju vynasnaží nesklamať.

13:13 Podpredseda parlamentu Juraj Šeliga (Za ľudí) si myslí, že vymenovanie Eduarda Hegera (OĽaNO) za nového predsedu vlády je šanca na „reštart“, ktorá sa už nebude opakovať. „Eduard patrí medzi najpracovitejších ľudí akých poznám, preto nemám pochybnosť, že svoju úlohu zvládne. Pevne verím, že jeho pokojná povaha, výborný manažérsky prístup a schopnosť viesť dialóg našu krajinu prevedie do pokojných vôd,“ napísal vo svojom profile na sociálnej sieti.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:48 Vládna koalícia je naďalej odsúdená na chaos a hádky. Predseda strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico to povedal na štvrtkovej tlačovej besede, počas ktorej sa vyjadroval aj k dnešnému vymenovaniu novej vlády Eduarda Hegera (OĽaNO).

„Je evidentné, že pani prezidentka dala prednosť iným záujmom, ako sú záujmy Slovenskej republiky. Tým, že odsúhlasila túto falošnú a smiešnu rošádu len potvrdila, že jej viac záleží na tom, aby tu fungovala neschopná, neprofesionálna vláda amatérov, ako riešiť celý tento problém demokratickým spôsobom,“ skonštatoval Fico.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

12:36 Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) považuje Eduarda Hegera (OĽaNO) za skúseného manažéra a čestného chlapa s jasným názorom pre dobro veci. „Som presvedčený, že naša každodenná spolupráca, a teraz mám na mysli všetkých rezortov, sa pod jeho vedením už čoskoro odzrkadlí v reálnych a prospešných rozhodnutiach. S Edom sa mi pracuje a komunikuje veľmi dobre, môže si byť istý, že medzi vojakmi, ale aj civilnými zamestnancami má našu pomocnú ruku a dvere vždy otvorené,” ozrejmil Naď s tým, že Heger pozná fungovanie rezortu, keďže svoju kariéru začínal práve na ministerstve obrany.

12:23 Predsedníčka mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Irena Bihariová zhodnotila, že nový premiér Eduardom Heger (OĽaNO) nebude mať ľahkú pozíciu. „Preberá štafetu v situácii, kedy jeho predchodca znížil dôveryhodnosť vlády, naštrbil vzťahy v koalícii a svojou politikou prispel k rastu Hlasu a Smeru,“ zdôraznila. Jeho úlohou je podľa Bihariovej navrátenie dôvery občanov vo vládu, vysporiadanie sa s koronakrízou, a najmä s obdobím po nej.

„Eduard Heger má šancu dokázať, že svoje povinnosti pri riadení krajiny zvládne lepšie, ako jeho predchodca. Má zároveň možnosť presvedčiť verejnosť, že pritom dokáže odolávať vplyvu a pokynom straníckeho šéfa a ministra financií Igora Matoviča,“ uzavrela Bihariová.

12:06 Prezidentka vo štvrtok vymenovala druhú vládu Igora Matoviča (OĽaNO). Predseda strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD) Peter Pellegrini tak vo svojom profile na sociálnej sieti reagoval na dnešné vymenovanie novej vlády na čele s Eduardom Hegerom (OĽaNO). Zdôraznil, že v novej vláde si predseda vlády a minister financií „len vymenili miesto“.

Podľa Pellegriniho zlyhala predošlá vláda vo všetkom. „Nezvládla boj s pandémiou, pomoc ekonomike, no predovšetkým nezvládla ani samú seba. Ako malé deti sa členovia vlády vadili, urážali a vzájomne sa posielali kopať hroby. A, žiaľ, po nich zostalo desaťtisíc obetí na ochorenie COVID-19, rozvrátený a nefungujúci štát ako aj krachujúca ekonomika. Po týchto zlyhaniach neprišla žiadna sebareflexia. Vo vláde je Igor Matovič, tak aj Richard Sulík,“ dodal Pellegrini.

11:48 Prvá spoločná fotografia novo-starej vlády.

Prezidentka Čaputová vymenovala novú vládu
Novovymenovaní členovia vlády SR, horný rad zľava: Minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský, minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling, minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok, minister životného prostredia SR Ján Budaj, ministerka kultúry SR Natália Milanová, stredný rad zľava: Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková, minister vnútra SR Roman Mikulec, minister dopravy a výstavby SR a dočasný minister práce, sociálnych vecí a rodiny Andrej Doležal, minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Ján Mičovský, minister obrany SR Jaroslav Naï, dolný rad zľava: Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý, podpredseda vlády a minister hospodárstva SR Richard Sulík, predseda vlády SR Eduard Heger, podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová a podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič počas spoločného fototermínu členov novej vlády SR. Bratislava, 1. apríl 2021. Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

11:31 György Gyimesi (OĽaNO) podporuje Eduarda Hegera (OĽaNO) ako predsedu vlády. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti. Vo vláde sú ale podľa jeho slov aj takí, ktorých nepodporuje.

Ide o ministrov, ktorí „rozbíjajú každú vládu, v ktorej sa ocitnú, Vyšehradskú štvorku (V4) považujú za nepriateľa a snažia sa dostať Slovensko z nej, ohrozujú naše malotriedky, sú šovinisti, nenávidiaci Maďarov a teatrálne podávajú demisie, aby sa pri prvej príležitosti vrátili na svoje posty“.

Gyimesiho podpis chýbal na zozname poslancov, ktorý budúci premiér Heger doniesol do Prezidentského paláca. Bolo na ňom 91 mien členov zákonodarného zboru, ktorí novej vláde vyjadrili podporu. V stredu 31. marca spravodajský portál televízie Markíza tvnoviny.sk informoval, že z hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) chýbali dvaja poslanci. Okrem Gyimesiho aj Martin Čepček (OĽaNO).

Koaličný poslanec doplnil, že tento dokument nemá žiadnu právnu silu a slovenský právny systém takýto inštitút nepozná. „Je to iba deklarácia, na základe ktorej som iba vyjadril svoj vyššie uvedený postoj,” podotkol Gyimesi.

11:05 Výber Vladimíra Lengvarského na post ministra zdravotníctva je podľa Slovenskej lekárskej komory (SLK) dobrou voľbou.

Komora to vníma pozitívne preto, že súčasný boj s pandémiou koronavírusu si vyžaduje nielen disciplínu, ale aj kontrolu. Rovnako dôležité sú podľa nej aj jasné, odborné, včasné, zrozumiteľné a predovšetkým dobre odkomunikované rozhodnutia.

„Sme preto presvedčení, že dr. Lengvarský, ktorý má nielen medzinárodné skúsenosti, ale aj dlhoročné skúsenosti s krízovou komunikáciou a tímovou prácou, by mohol byť človekom na správnom mieste v pravý čas,“ konštatovala SLK.

Ako komora dodala vo svojom vyhlásení, je pripravená podať novému ministrovi pomocnú ruku nielen v tomto náročnom období. „Sme zároveň pripravení spolupracovať a participovať aj na budúcej reforme slovenského zdravotníctva v záujme nielen všetkých zdravotníkov, ale predovšetkým v záujme pacientov,“ uzavrela SLK.

10:56 Expremiér a nový minister financií Igorovi Matovičovi (OĽaNO) na sociálnej sieti Facebook zverejnil status, že novým ministrom práce, sociálnych vecí a rodina bude súčasný šéf parlamentu a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár. Ale keďže je 1. apríl, môže ísť aj o žart.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

10:45 Vymenovaný predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO) sa poďakoval za dôveru Igorovi Matovičovi (OĽaNO), hnutiu Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO), koaličným poslancom, ktorí svojim podpisom podporili vládu a prezidentke, že ich vymenovala. „Dostali sme od občanov silný mandát a máme k tomu aj silné programové vyhlásenie vlády a plán obnovy. Máme odhodlanie a túžbu spraviť zo Slovenska krajinu, kde budú všetci radi žiť,” povedal Heger. Verí, že medzi členmi vlády bude panovať súdržnosť a jednota. „Máme toho veľa pred sebou, poďme ďalej pracovať,” dodal.

10:34 Vláda teraz musí do 30 dní predstúpiť pred parlament a požiadať ho o vyslovenie dôvery. Prezidentka Zuzana Čaputová vyzvala členov vlády, aby to nepovažovali za formalitu, ale v programovom vyhlásení vlády reagovali na aktuálny stav, v ktorom sa krajina nachádza. Dôležité bude podľa jej slov zaistiť pomoc deťom, seniorom, sociálne slabším ľudom a všetkým tým, ktorí prepadli sitom pomoci. Za najdôležitejší pojem, ktorý bude novú vládu sprevádzať označila obnovu, konkrétne obnovu Slovenska po pandémii a obnovu dôvery zo strany verejnosti.

10:22 Nová Hegerova vláda je takmer totožná s tou Matovičovou. Novým menom je iba minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a zmení sa aj minister práce, sociálnych vecí a rodiny, ale jeho meno ešte nie je známe. Kým Sme rodina nájde náhradu za Milana Krajniaka, tak tento rezort povedie Andrej Doležal (Sme rodina)

10:11 Nový premiér Eduard Heger (OĽaNO) zložil sľub a vo funkcii nahradil Igora Matoviča (OĽaNO), ktorý bude ministrom financií.

10:00 Vitajte pri sledovaní online prenose (minúta po minúte) z vymenovania novej vlády premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Vláda SR