Prípad starostu, ktorý si doprial luxus z verejných peňazí, nie je ojedinelý. Problémom sú podľa TIS skrátené úväzky kontrolórov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze, lupa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Prípad, keď si starosta doprial luxus z verejných peňazí, nie je ojedinelý. Informovala o tom nezisková organizácia Transparency International Slovensko (TIS), ktorá pripomenula prípad starostu z Jarovníc, ktorému obec kúpila auto za takmer 50-tisíc a nábytok do kancelárie za takmer 28-tisíc.

Úloha zvoleného kontrolóra

„V minulosti sme kritizovali už aj kúpu drahého terénneho auta, na ktoré si obec Bystrany vzala pôžičku,“ pripomenula organizácia s tým, že takýchto starostov majú brzdiť aj kontrolóri na krátky úväzok. Ako vysvetľuje TIS, každá obec je na základe zákona povinná používať finančné prostriedky z verejných zdrojov hospodárne, efektívne a účelne, pričom dohliadať na to by mal kontrolór, ktorého si volia miestni poslanci.

Organizácia TIS k prípadu nákupu auta a nábytku v Jarovniciach oslovila kontrolórku Evu Harsághy, ktorá na základe uvedených informácii vykoná kontrolu nákupov. Auto bolo kúpené v septembri a nábytok v novembri minulého roka. Kontrolórka tiež informovala, že sa danému podnetu bude venovať v zmysle svojho úväzku a platnej legislatívy.

Práca len na čiastočný úväzok

„Naznačila tak na ďalší častý problém samosprávy. Tým nie sú len kontrolóri neraz nadmieru naklonení starostom, ale aj ich nízke úväzky a nedostatok času na riadnu kontrolu chodu obcí a ich organizácií. V Jarovniciach, ktoré majú viac ako šesťtisíc obyvateľov, sa s kontrolórkou v roku 2020 dohodli na 30-percentnom úväzku,“ približuje TIS s tým, že Harsághy ako kontrolórka figuruje na weboch najmenej ďalších ôsmich obcí a pôsobí aj ako konateľka menšej firmy.

Organizácia priblížila, že zamestnávanie kontrolórov na čiastočný úväzok je na Slovensku bežné, keďže najmä malé obce ich na plný úväzok nedokážu zaplatiť. Najvyšší kontrolný úrad v tejto súvislosti upozornil, že to môže negatívne vplývať na dôsledné vykonávanie funkcie kontrolného orgánu, pričom ak kontrolór neplní svoje povinnosti dostatočne, môže jednoducho dôjsť k zneužitiu moci starostom, zastupiteľstvom či inou organizáciou obce.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie NKÚ Najvyšší kontrolný úradTIS Transparency International Slovensko