Rezolúcia Európskeho parlamentu potvrdila obavy mimovládnych organizácií. Brusel sa obáva dopadov na živé korupčné prípady

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Brusel, Európska únia
Vlajky Európskej únie vejú vo vetre na pol žrde na pamiatku bývalého predsedu Európskej komisie Jacquesa Delorsa pred sídlom v Bruseli. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Rezolúcia Európskeho parlamentu (EP) potvrdila obavy mimovládnych organizácií, že zamýšľané kroky vlády Roberta Fica (Smer-SD) ohrozia spravodlivosť a boj proti korupcii. Informovali o tom mimovládne organizácie Via Iuris, Transparency International Slovensko (TIS), INEKO a Nadácia Zastavme korupciu, ktoré už v decembri adresovali eurposlancom výzvu na ochranu právneho štátu. Výzvu podpísalo viac ako 38-tisíc občanov.

Nechce nám škodiť

Organizácie zdôraznili, že Brusel nechce škodiť Slovensku, ale pomôcť občanom, aby aj naďalej žili v štáte, ktorý chráni ich majetok a netoleruje korupciu a rozkrádanie.

„Skutočnosť, že Slovensku môžu hroziť sankcie vrátane zmrazenia eurofondov je dôsledkom krokov súčasnej vlády, a nie Bruselu či mimovládok, ktoré upozorňujú na deštrukciu právneho štátu,” uviedla Zuzana Petková z Nadácie Zastavme korupciu.

„Viaceré zásahy do právneho štátu vo forme konkrétnych krokov vlády alebo vládnych návrhov zákonov, na ktoré sme v liste upozorňovali, vnímajú podobne vážne ako my, občania, a nie je im ľahostajné, čo sa na Slovensku deje,” povedala riaditeľka Via Iuris Katarína Batková. Ako mimovládky informovali, EP dnes vyzval Európsku komisiu, aby podrobne monitorovala vývoj na Slovensku a podnikala kroky na ochranu právneho štátu a nezávislosť súdnictva.

„EP sa nepozdáva rýchly spôsob, akým Slovensko mení svoju trestnú politiku. Obáva sa dopadov na živé korupčné prípady, ale aj ďalšie, vrátane vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Volá po dodržiavaní európskych smerníc a princípov právneho štátu. Odsudzuje premiérov útok na študenta práva, na médiá a mimovládne organizácie,“ uviedlo organizácia s tým, že EP schválil drvivou väčšinou pozíciu voči Slovensku. Tú podľa mimovládok nemôže komisia ignorovať a mala by konať.

Nastavené zrkadlo

Riaditeľ INEKO Dušan Zachar uviedol, že pre Slovensko je členstvo v EÚ kľúčové a mimovládne organizácie vítajú, že je tu niekto, kto nastavuje zrkadlo členskej krajine v prípade, že sa odkláňa od európskych hodnôt.

„Záujem EÚ o Slovensko nepredstavuje zásah do našej suverenity. Práve naopak, pomáha občanom Slovenska, aby žili vo viac slobodnom a prosperujúcom štáte, kde prevláda kvalitná participatívna debata o verejných politikách založená na analýzach, argumentoch a faktoch. A kritizuje, ak sa vládna moc snaží systematickými krokmi uniesť občanom štát, ak presadzuje úzke záujmy “svojich ľudí” a nasmeruváva Slovensko k autoritárskemu režimu,” dodal Zachar. Ako ďalej pripomenul riaditeľ TIS Michal Piško, pozícia Slovenska v globálnom meradle vnímania korupcie sa v posledných rokoch zlepšovala, a to pre aktívnejšie vyšetrovanie korupčných káuz, vrátane vplyvných politikov, podnikateľov a ľudí z justície.

„Súčasné podkopávanie inštitúcií a nástrojov právneho štátu, bez riadnej diskusie, s pochybnými argumentami a bez dopadových analýz, vytvára priestor pre návrat praktík uneseného štátu,“ dodal Piško.

Obavy o schopnosť Slovenska bojovať proti korupcii vyjadrili členovia EP v uznesení, ktoré prijali v stredu 496 hlasmi. Proti prijatiu uznesenia bolo 70 europoslancov a 64 členov EP sa hlasovania zdržalo. Dôvodom znepokojenia je novela slovenského trestného zákona, ktorú navrhla nová vláda Roberta Fica. Informoval o tom tlačový odbor EP.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Dušan ZacharKatarína BatkováMichal PiškoRobert FicoZuzana Petková
Firmy a inštitúcie EP Európsky parlamentINEKO Inštitút pre ekonomické a sociálne reformyNadácia Zastavme korupciuSMER-SDTIS Transparency International SlovenskoVia Iuris