Kauza vraždy Cervanovej bola vyrobená na objednávku, tvrdí advokát odsúdených (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SÚDY: Obnova konania v kauze vraždy Cervanovej
Právoplatne odsúdený František Čerman (vľavo) počas verejného zasadnutia o návrhu na obnovu konania v prípade vraždy medičky Ľudmily Cervanovej na Krajskom súde v Bratislave. Bratislava, 30. september 2024. Foto: SITA/Milan Illík
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.
    • aktualizované 4. novembra, 13:41

    Pred senátom Krajského súdu v Bratislave v pondelok pokračuje verejné zasadnutie o návrhu na obnovu konania odsúdených v kauze vraždy medičky Ľudmily Cervanovej z roku 1976. Vec sa týka už len pätice odsúdených, keďže Juraj Lachmann v auguste zomrel.

    Na programe pondelkového zasadnutia je opätovne čítanie listinných dôkazov. Odsúdení totiž vo svojom návrhu argumentovali spisovým materiálom nachádzajúcim sa v archíve bezpečnostných zložiek v Kaniciach pri Brne.

    Tisíc strán dokumentov

    Podľa advokáta odsúdených Allana Böhma ide v tomto prípade o približne 1 000 strán dokumentov, ktoré dokazujú, že celá kauza bola vyrobená na objednávku. Vzhľadom na rozsah dokazovania je čítaniu listín venovaný už tretí termín verejného zasadnutia v rade.

    „Momentálne sa číta obdobie od februára 1980 až po jún 1980, kde už vyšetrovateľ Eduard Pálka vytvoril svedkyňu Vieru Zimákou,“ povedal Böhm pre agentúru SITA. Zároveň pripomenul, že Zimáková bola v celej veci korunnou svedkyňou.

    „Z tých záznamov a z tých výsluchov jednoznačne vyplýva, akým spôsobom bol na ňu robený nátlak, ako bola 10 dní pred svadbou na dva dni zadržaná v cele predbežného zadržania,“ zdôraznil advokát s tým, že svedkyňa bola prepustená až po tom, ako potvrdila verziu vyšetrovacích orgánov.

    Video Player is loading.
    Current Time 0:00
    Duration -:-
    Loaded: 0%
    Stream Type LIVE
    Remaining Time -:-
     
    1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Reklama

      Vyšetrovateľ mal vopred pripravený scenár

      Z ďalších výpovedí podľa Böhma vyplýva, že vyšetrovateľ Pálka mal dopredu pripravený scenár, a už ho potreboval len potvrdiť prostredníctvom svedkov. To sa mu podarilo až v roku 1980. Následne sa podľa neho začalo stíhanie voči odsúdeným.

      Verejné zasadnutie v tejto veci bude pokračovať koncom novembra. Na súde by sa vtedy mali prehrávať zvukové záznamy, ktoré sú súčasťou dôkazného materiálu.

      Video Player is loading.
      Current Time 0:00
      Duration -:-
      Loaded: 0%
      Stream Type LIVE
      Remaining Time -:-
       
      1x
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • captions and subtitles off, selected
        Reklama

        Doposiaľ neznáme skutočnosti

        Podľa Trestného poriadku môže súd povoliť obnovu konania v tom prípade, ak „vyjdú najavo skutočnosti alebo dôkazy súdu skôr neznáme, ktoré by mohli sami o sebe alebo v spojení so skutočnosťami a dôkazmi už skôr známymi odôvodniť iné rozhodnutie o vine, alebo vzhľadom na ktoré by pôvodne uložený trest bol v zrejmom nepomere k závažnosti činu alebo k pomerom páchateľa”.

        Podľa odsúdených obsahuje spis v Kaniciach spolu 13 kartónov dokumentov, ktoré preukazujú, že obvinenie voči nim bolo v rokoch 1978 až 1980 vykonštruované tímom vyšetrovateľa Eduarda Pálku. Dokumenty pritom podľa nich boli objavené až v roku 2018. Súdom, ktoré o veci rozhodovali, tak boli zamlčané.

        Vražda medičky Cervanovej

        Cervanová bola zavraždená v júli 1976. V roku 1981 boli vo veci obvinení siedmi muži z Nitry – Roman Brázda, Miloš Kocúr, Milan Andrášik, Pavol Beďač, František Čerman, Stanislav Dúbravický a Juraj Lachmann. V septembri 1982 obvinených Krajský súd v Bratislave uznal za vinných, pričom dostali tresty v rozmedzí od štyroch do 24 rokov.

        Rozhodnutie v roku 1983 potvrdil vtedajší Najvyšší súd Slovenskej socialistickej republiky. V roku 1990 bol následne verdikt zrušený. Obžalovaní boli opätovne uznaní za vinných v roku 2004, pričom rozhodnutie potvrdil v roku 2006 aj Najvyšší súd SR, ktorý dokonca trom obžalovaným sprísnil tresty.

        Odsudzujúci verdikt

        Výsledkom boli tresty v rozmedzí od troch do 15 rokov väzenia. Rozhodnutie sa netýkalo Romana Brázdu, ktorý bol pre zdravotné problémy vylúčený na samostatné konanie a neskôr zomrel.

        V júni 2009 potvrdil odsudzujúci verdikt aj dovolací senát najvyššieho súdu. Odsúdení podali následne ústavnú sťažnosť na Ústavný súd SR, ten ju však v decembri 2010 odmietol. V roku 2014 zamietol sťažnosť odsúdených aj Európsky súd pre ľudské práva.

        Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
        Viac k osobe: Ľudmila Cervanová
        Firmy a inštitúcie: ESĽP Európsky súd pre ľudské právaKrajský súd v BratislaveÚstavný súd SR