Proces s exposlankyňou Smeru Ľubicou Roškovou, prezývanou „Grófka“, má pred sebou ďalší termín pojednávania

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ľubica Rošková
Exposlankyňa strany Smer-SD Ľubica Rošková. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
Tento článok pre vás načítala AI.

V procese s bývalou poslankyňou za stranu Smer-SD Ľubicou Roškovou sú na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku vytýčené ešte štyri termíny hlavného pojednávania.

Ako vyplýva z rozpisu pojednávaní súdu, najbližšie sa uskutoční v pondelok 11. marca. Ďalšie sú vytýčené na 12. a 18. marca a tiež na 12. apríla.

Škoda vyše stopäťdesiattisíc

Podľa vyjadrenia prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Ladislava Masára z decembra 2023 by v tomto prípade v marci mohlo byť ukončené dokazovanie.

„Je to v zásade pomerne skutkovo jednoduchý prípad,“ povedal Masár. Doplnil, že kauza by nemala byť ovplyvnená ani zrušením špeciálnej prokuratúry.

Exposlankyňa, známa aj pod prezývkou „Grófka“, je v súvislosti s neoprávneným poberaním agrodotácií stíhaná pre zločin poškodzovania finančných záujmov Európskej únie a prečin subvenčného podvodu.

Konkrétne podľa obžaloby spoločnosť, ktorej bola obžalovaná konateľkou, prijala v rokoch 2016 a 2017 dotácie z Pôdohospodárskej platobnej agentúry na poľnohospodárke pozemky na východnom Slovensku, ktoré nemala k dispozícii, nemali vytýčené hranice alebo ktoré neobhospodarovala. Tým spôsobila škodu viac ako 150-tisíc eur.

Cíti sa byť nevinná

Obžalovaná na prvom pojednávaní koncom mája 2023 vyhlásila, že vo veci sa cíti byť nevinná. Zároveň uviedla, že vo veci bude vypovedať, ale až po výsluchu svedkov.

Obhajca Ľubice Roškovej Ondrej Urban pred súdom povedal, že skutky uvedené v obžalobe Rošková nespáchala, alebo nie sú trestnými činmi.

Prvú žiadosť na dotáciu v roku 2016 podľa neho podával ešte bývalý konateľ spoločnosti Agro Porúbka. Žiadosť o rok neskôr zase podľa neho Rošková podávala v súlade s doterajšou praxou.

Kontroly nič neodhalili

Pokiaľ ide o pozemky, ktoré sa nevyužívali na deklarovaný účel, podľa advokáta išlo len o zlomok a bol to omyl.

„Zvyšné časti boli riadne poľnohospodárske pozemky,“ skonštatoval v máji minulého roku Urban. Doplnil, že v minulosti vykonané kontroly neodhalili v tejto súvislosti žiadne nezrovnalosti.

„Všetky platby, ktoré boli poskytnuté, použila na zákonný účel,“ vyhlásil advokát.

Kauzu agrodotácií pre firmu exposlankyne Smeru-SD Agro Porúbka (predtým Gard) otvorila reportáž Denníka N. Podľa denníka poberala agrodotácie aj na pozemky, ktoré nevlastnila ani neobhospodarovala.

Slovenský pozemkový fond (SPF) začiatkom marca 2019 oznámil, že so spoločnosťou ukončuje nájomné vzťahy.

V septembri 2018 fond ukončil aj nájomný vzťah so spoločnosťou Patrika Š. I. P. Construct, ktorý bol podľa medializovaných informácií „predĺženou rukou“ Ľubice R. Na kauzu upozorňovali v priebehu roka 2018 aj protestujúci poľnohospodári.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubica RoškováOndrej Urban
Firmy a inštitúcie Špecializovaný trestný súd SR