- aktualizované 28. februára, 14:36
Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku prerušil pondelkové pojednávanie vo veci vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice a prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho.
Dôvodom je, že Najvyšší súd SR (NS SR) musí rozhodnúť o sťažnostiach obhajoby voči nevylúčeniu členky senátu Pamely Záleskej.
Porušovanie prezumpcie neviny obžalovaných
Obžalovaní Kočner a Zsuzsová namietali zaujatosť Záleskej, pretože predsedala senátu, ktorý schvaľoval dohodu o vine a treste so Zoltánom Andruskóom. Ten priznal vinu za podiel na vražde novinára a v hlavnom procese vypovedal ako svedok. Účasť Záleskej v senáte, ktorý prejednáva obžalobu proti Kočnerovi a Zsuzsovej, tak podľa obhajoby porušuje prezumpciu neviny obžalovaných.
Kuciakova vražda sa vracia na súd, Kočner čelí obžalobe aj v príprave vrážd Lipšica či Žilinku
Podľa Mareka Paru, obhajcu obžalovaného Mariana Kočnera, je námietka zaujatosti legitímna.
„Magisterka Záleská nemá skutočne čo v senáte robiť. Nemôže byť súčasťou rozhodovania. Je zaujatá,“ skonštatoval s tým, že sudkyňa sa vopred vyjadrila, že obžalovaná Alena Zsuzsová je vinná. Podľa Paru ju pomenovala za páchateľku v prípade, keď rozhodovala o dohode o vine a treste Zoltána Andruskóa.
Senát sa vraj k vine či nevine nevyjadroval
Podľa stanoviska predsedníčky senátu Ruženy Sabovej však vtedajší senát posudzoval len spravodlivosť a primeranosť dohody s Andruskóom a nevyjadroval sa k vine alebo nevine ďalších osôb. Pojednávanie by malo pokračovať koncom marca.
Splnomocnenec rodiny Jána Kuciaka Peter Kubina uviedol, že odročenie pojednávania nepredstavuje dramatické zdržanie v prípade. Zároveň si nemyslí, že je dôvod na vylúčenie členky senátu Pamely Záleskej.
Prvostupňový súd konal predčasne
Najvyšší súd SR (NS SR) v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 a vrátil konanie na prvostupňový súd, ktorý mal opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.
Kuciakova vražda sa vracia na súd, Kočner čelí obžalobe aj v príprave vrážd Lipšica či Žilinku
Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Kočnera a Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.
Správy s Haščákom či Konôpkom
ŠTS sa mal podľa verdiktu napríklad zaoberať správami obžalovaného Kočnera s Miroslavom Konôpkom alebo s Jaroslavom Haščákom, ktoré mali obsahovať vyjadrenia a vyhrážky na adresu Kuciaka.
Tiež sa mala v rámci dokazovania rozoberať časť komunikácie Kočnera s Zsuzsovou, ktorou sa pôvodne súd nezaoberal. Súd mal takisto napríklad opätovne vypočuť členov komanda Petra Tótha, ktorí sledovali novinárov vrátane Kuciaka.
Szabó celý čas svoju vinu popieral
V prípade vraždy investigatívneho novinára a jeho partnerky sú zatiaľ právoplatne odsúdení strelec Miroslav Marček, jeho komplic Tomáš Szabó a sprostredkovateľ Zoltán Andruskó. Andruskóvi, ktorý od svojho zadržania v septembri 2018 spolupracoval s vyšetrovateľmi, uložil ŠTS v Pezinku v decembri 2019 v rámci schvaľovania dohody o vine a treste 15 rokov väzenia.
Kuciak a jeho snúbenica majú v Bratislave pamätník, na odhalenie prišli ich rodičia aj premiér (video+foto)
Marček, ktorý sa k zastreleniu Kuciaka a Kušnírovej priznal až neskôr, bol pôvodne súdený so zvyškom obžalovaných v procese, ktorý sa začal v januári 2020. Po tom, čo sa aj pred súdom priznal, a ten ho opakovane vypočul, bol vyčlenený na samostatné konanie. V apríli 2020 mu nakoniec ŠTS vymeral trest 23 rokov väzenia.
Voči tomuto verdiktu sa odvolal prokurátor, ktorý v jeho prípade požadoval trest 25 rokov. NS SR odvolaniu prokurátora začiatkom decembra 2020 vyhovel. Szabó, ktorý svoju vinu celý čas popieral, bol za vinného uznaný v septembri 2020, pričom mu ŠTS uložil trest 25 rokov väzenia. Najvyšší súd toto rozhodnutie potvrdil v júni 2021.