Prokurátor odložil podnety súvisiace s doplnením štatútu Slovenskej informačnej služby

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
generálna prokuratúra
Budova, v ktorej sídli Generálna prokuratúra Slovenskej republiky (GP SR) v Bratislave. Bratislava, 17. január 2024. Foto: ilustračné, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Prokurátor netrestného odboru Generálnej prokuratúry (GP) SR odložil podnety na preskúmanie zákonnosti vlády o schválení doplnenia Štatútu Slovenskej informačnej služby (SIS) a súvisiacich rozhodnutí SIS.

Informovala o tom GP SR a vysvetlila, že uznesenie vlády v danom prípade nie je spôsobilým predmetom výkonu dozoru prokurátora v oblasti verejnej správy a nezistili sa zákonné podmienky na prijatie prokurátorského opatrenia v spojitosti s personálnym rozhodovaním SIS.

Pavol Gašpar vedie SIS nezákonne

Podľa poslankyne Márie kolíkovej (SaS) vedie Pavol Gašpar SIS nezákonne. Ako informovala, podala v tejto súvislosti podnet na GP SR a žiadala generálneho prokurátora Maroša Žilinku, aby konal a vydal protest voči rozhodnutiu o poverení Gašpara viesť SIS, ako aj voči zmene štatútu SIS, ktorá je podľa nej v rozpore so zákonom.

Vláda na svojom rokovaní ešte 14. februára schválila návrh na vymenovanie Pavla Gašpara, syna bývalého policajného prezidenta a dnes poslanca Smeru-SD Tibora Gašpara, do funkcie riaditeľa Slovenskej informačnej služby. Do funkcie ho musí vymenovať prezidentka.

Vláda len reagovala na vzniknutú situáciu

Zuzana Čaputová sa však viackrát vyjadrila, že nevidí dôvod ponáhľať sa pri takom dôležitom a zodpovednom rozhodnutí, akým je výber šéfa SIS. Vláda následne prišla na rokovanie s utajovaným materiálom meniacim štatút SIS. Ako uviedol Tibor Gašpar, zmenou štatútu vláda len reagovala na vzniknutú situáciu.

„Tu nejde len o to, že sa obchádzajú právomoci prezidentky, ale zákon vôbec nepredpokladá, že by SIS viedol námestník a už vôbec nie, že by potom námestník mohol prevádzať svoje práva a povinnosti na ďalšieho námestníka,“ poukázala ešte 14. februára Kolíková, ktorá súčasne žiadala odtajnenie zmeny štátu. Ako uviedla, verejnosť má právo vedieť, čo v ňom je. Poslankyňa chcela súčasne vedieť, ako vyzerá poverenie, ktoré dostal Gašpar a žiadala aj informáciu o tom, či predchádzajúci riaditeľ SIS nejakým spôsobom obmedzil právomoci námestníkov.

„Domnievam sa totiž, že fakticky dnes môžu byť traja námestníci, ktorí v plnom rozsahu môžu viesť SIS a nie je medzi nimi žiadna hierarchia. Takže v tomto právnom chaose treba urobiť poriadok,“ uzavrela Kolíková.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mária KolíkováMaroš ŽilinkaPavol GašparTibor GašparZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie GP Generálna prokuratúra SRSaS Sloboda a SolidaritaSIS Slovenská informačná službaSMER-SD