Prokurátor podal obžalobu okrem podnikateľa Bašternáka v kauze Bonaparte na ďalšie osoby, týka sa vratiek DPH

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ladislav Bašternák
Podnikateľ Ladislav Bašternák. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.

Spolu s podnikateľom Ladislavom Bašternákom podal prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry na Okresný súd Bratislava II obžalobu na ďalšie tri osoby, konkrétne S. P., I. P. a P. H.

Úrad o tom informoval na sociálnej sieti s tým, že v tomto prípade ide o neoprávnené uplatňovanie vratiek DPH v súvislosti s výstavbou komplexu Bonaparte. Podanie obžaloby na Bašternáka potvrdil prokurátor Ján Šanta ešte v piatok 3. júna.

Bašternák priznal vinu

Podnikateľa Bašternáka v auguste 2021 Okresný súd Bratislava V uznal za vinného z trestného činu neodvedenia dane a poistného, súhrnný a úhrnný trest mu však neuložil. Trest, ktorý obžalovanému uložil v roku 2018 Okresný súd Bratislava II a potvrdil ho aj odvolací súd, totiž sudkyňa považovala za postačujúci.

Prokurátorka vtedy na mieste podala odvolanie, keďže pre obžalovaného považovala sedemročný trest. Bašternák ešte pred vynesením rozsudku svoju vinu priznal. Krajský súd v Bratislave neskôr rozhodnutie prvostupňového súdu potvrdil.

Skrátenie DPH o tisícky eur

Podľa obžaloby podal Bašternák v mene obchodnej spoločnosti na Daňovom úrade Bratislava daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty (DPH) za zdaňovacie obdobie február 2013, v ktorom zatajil uskutočnený zdaniteľný obchod spočívajúci v prevode nehnuteľnosti, konkrétne bytov nachádzajúcich sa v bytovom komplexe Five Star Residence. Tým si skrátil DPH vo výške 200-tisíc eur.

Podnikateľovi už v marci 2019 potvrdil Krajský súd v Bratislave päťročný nepodmienečný trest, ktorý mu v novembri 2018 uložil Okresný súd Bratislava II. Zároveň rozhodol aj o prepadnutí jeho majetku. Podnikateľa uznali vinným z trestného činu neodvedenia dane a poistného.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ŠantaLadislav Bašternák
Firmy a inštitúcie Úrad špeciálnej prokuratúry