Protesty Zastavme ich! budú pokračovať. Fico takýto odpor nečakal, podľa Gröhlinga sa šíria reči o jeho nervozite (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BRATISLAVA: Protestné zhromaždenie PS, SaS a KDH
Účastníci počas protestného zhromaždenia opozičných strán PS, SaS a KDH pred Úradom vlády SR. Bratislava, 12. december 2023. Foto: SITA/Jana Birošová.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 14. decembra, 12:30

Opozičné politické subjekty Progresívne Slovensko (PS), Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Sloboda a Solidarita (SaS) budú v protestoch proti krokom vlády pokračovať. Najbližšie sa protest uskutoční v utorok 19. decembra o 18:00 na Námestí SNP v Bratislave.

Protesty fungujú a vytvárajú tlak

Predseda PS Michal Šimečka na štvrtkovej tlačovej besede zároveň informoval, že petíciu proti „promafiánskemu balíčku“, ktorého súčasťou je vládna novela Trestného zákona, ktorá okrem iného ruší špeciálnu prokuratúru, či vládna novela zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti, podpísalo už viac ako 50-tisíc ľudí.

Dodal, že protesty fungujú a vytvárajú tlak na vládnu koalíciu. Protestné zhromaždenia sa okrem Bratislavy uskutočnia aj v ďalších mestách – v Košiciach, Banskej Bystrici, Žiline, Nitre, Trenčíne, Liptovskom Mikuláši a Považskej Bystrici.

Hovorí sa o nervozite Fica

Predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling odkázal predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD) a predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu (Hlas-SD), že opozíciu určite neumlčia.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

„V kuloároch medzi koaličnými poslancami sa hovorí o nervozite Roberta Fica, ktorá je stále väčšia, pretože takýto razantný odpor verejnosti koalícia vôbec nečakala. Ak náš odpor, odpor celej verejnosti bude naďalej takýto silný, Fico bude mať zásadný problém presadiť zrušenie špeciálnej prokuratúry,“ uviedol Gröhling.

V hre je aj presunutie novely na január

Šimečka doplnil, že opozícia je pripravená rokovať v parlamente cez noc, víkend či dokonca Vianoce. „Sme odhodlaní, budeme sa v tom koordinovať, aby sme vládu prinútili stiahnuť promafiánsky balíček,“ povedal.

Gröhling zároveň načrtol, že v zákulisí sa hovorí o presunutí novely Trestného zákona na január, dokonca by sa rokovanie o nej mohlo presunúť až na termín po prezidentských voľbách.

„Je to niečo, o čom sa reálne hovorí. Pellegrini chce ísť do nového roku ako čistý prezidentský kandidát a proti tomu, čo by mu mohlo spôsobiť, že by nebol prezidentom, urobia všetko,“ uviedol Gröhling.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingMichal ŠimečkaRobert Fico
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutieProgresívne Slovensko (PS)SaS Sloboda a Solidarita