Ľudia vyšli do ulíc aj pred Vianocami, proti Ficovej vláde sa protestovalo v jedenástich mestách Slovenska (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BRATISLAVA: Protestné zhromaždenie PS, SaS a KDH
Účastníci počas protestného zhromaždenia opozičných strán PS, SaS a KDH na bratislavskom Námestí SNP. Bratislava, 19. december 2023. Foto: SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 19. decembra 20:50

Proti zmenám Trestného zákona z dielne súčasnej vlády, ktoré majú znížiť trestné sadzby za ekonomické trestné činy a zrušiť špeciálnu prokuratúru sa v utorok protestovalo v 11 mestách vrátane Bratislavy, Košíc, Banskej Bystrice alebo Liptovského Mikuláša.

Na bratislavskom proteste to uviedol moderátor Ján Gordulič. Jednou z účastníčok utorkového protestu je aj 94-ročná Eva Mosnáková, ktorá prežila holokaust.

„Keď som počula, kde všade sa protestuje, som šťastná,“ vyhlásila Mosnáková. Zároveň povedala, že jej dlhý život ju viedol k rôznym záverom. Jedným z nich je, že o demokraciu je potrebné bojovať.

„Nesmieme dovoliť nechať ju likvidovať,“ skonštatovala. Zároveň sa vyjadrila aj v prospech mimovládnych organizácii, ktoré sa venujú ochrane prírody. „Veľmi vám ďakujem, že nemlčíte, ale myslíte,“ uzavrela svoj príhovor zúčastneným.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

List od Kuciakovcov

Herečka Henrieta Mičkovicová prečítala na zhromaždení list od rodičov zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Tí protestujúcich poprosili o pomoc. „Už máme pocit, že sa spravodlivosti nedožijeme,“ uviedli Kuciakovci v liste.

V tejto súvislosti poukázali, že zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry sa dotkne aj prípadu vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej.

Zároveň skonštatovali, že práve korupčný systém, ktorému chystané zmeny napomôžu, zapríčinil smrť Jána a Kušnírovej.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Gröhling skritizoval Žilinku

Zhromaždení na list reagovali pokrikom „Fico do basy!“. V priebehu protestu skandovali aj „Fico do Ruska!“, „Mafia!“ alebo „Nebudeme ticho!“.

Na proteste vystúpili aj zástupcovia opozičných strán KDH, SaS a Progresívneho Slovenska.

Opozičný poslanec Branislav Gröhling počas príhovoru kritizoval aj generálneho prokurátora Maroša Žilinku. „Tu sa kradne právny štát a Vy mlčíte,“ oslovil v príhovore Žilinku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

V Košiciach prišlo viac ľudí

V Košiciach prišlo na protest viac ľudí ako pred týždňom. Pre agentúru SITA to uviedol Igor Holéczy z hnutia Progresívne Slovensko. Počet účastníkov košického protestu odhadol na približne 4-tisíc, skonštatoval, že ide o slušné číslo.

Naznačil tiež, že ak si to situácia bude vyžadovať, plánujú v mobilizácii pokračovať a protesty naďalej organizovať. „V tomto nepoľavíme,“ povedal.

V Košiciach počas protestu vystúpili aj poslanci a poslankyne Národnej rady SR z radov opozície. Prítomným sa prihovorila Zuzana Mesterová z Progresívneho Slovenska, František Majerský z KDH i bývalá ministerka spravodlivosti Mária Kolíková zo strany Sloboda a Solidarita.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Trnava si vyžiadala Naďa

V Trnave na proteste vystúpil okrem predstaviteľov Progresívneho Slovenska, SaS a KDH aj predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič (SLOVENSKO). Dav si na záver vyžiadal aj príhovor predsedu mimoparlamentnej strany Demokrati a exministra obrany Jaroslava Naďa.

„Prečo práve teraz, v tomto okamihu, dochádza k rušeniu špeciálnej prokuratúry? Pretože niekto sa rozhodol kauzy došetriť a niekto zavrel 40 ľudí,“ povedal na Námestí sv. Mikuláša župan Jozef Viskupič.

Približne tisícka prítomných po podnetoch od rečníkov, medzi ktorými bol aj laureát ocenenia Biela vrana Lukáš Hrošovský či podpredseda Trnavského samosprávneho kraja Rastislav Mráz, posielala predstaviteľov vlády do Moskvy aj do basy.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Demokrati svoj protest zrušili

„Robert Fico musí dostať zrkadlo od nás, od všetkých, a je úplne jedno, z ktorej politickej strany kto je. Cieľ je ten, aby sme Roberta Fica poslali tam, kam patrí. Aby sme Roberta Fica poslali za spravodlivosťou a keď spravodlivosť povie, že patrí do basy, tak bude patriť do basy,“ povedal Jaroslav Naď, ktorého pôvodne nechceli pustiť na pódium.

Demokrati najskôr ohlásili v Trnave vlastné protestné zhromaždenie, ktoré sa malo konať v rovnakom čase ako protest PS, SaS a KDH, zrušili ho až v utorok predpoludním. Problém s protestným zhromaždením v blízkosti Baziliky sv. Mikuláša v Trnave mali predstavitelia farnosti Trnava-mesto, pretože podujatie rušilo svätú omšu v bazilike.

Lucia Francescato s Progresívneho Slovenska pripustila, že s týmto problémom organizátori nerátali.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingEva MosnákováHenrieta MičkovicováIgor HoléczyJán GorduličJaroslav NaďJozef ViskupičLucia FrancescatoMaroš Žilinka