Putin má jasný cieľ svojimi náznakmi pripravenosti zastaviť vojnu, konštatujú analytici

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rusko, Putin
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: Michail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Tvrdenia o náznakoch ruského vodcu Vladimira Putina o tom, že sa zaujíma o prímerie by podľa analytikov mohli byť namierené na zabrzdenie a zabránenie západnej vojenskej pomoci Ukrajine.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW) vo svojej sobotňajšej správe konštatuje, že Putina v skutočnosti nezaujíma iné ukončenie vojny na Ukrajine, ako to s kompletnou výhrou Ruska. Informuje o tom spravodajský portál Ukrajinská pravda.

Ruský vodca minimálne od septembra prostredníctvom sprostredkovateľov vysiela signály, že je pripravený súhlasiť s prímerím v útočnej vojne proti Ukrajine, ktoré by zahŕňalo zmrazenie nepriateľských akcií na súčasnej kontaktnej línii.

Analytici ISW spozorovali úsilie Kremľa oklamať západných politikov, aby prinútili Ukrajinu rokovať s Ruskom už v zime 2022-2023. Cieľom vtedy bolo účinne presmerovať pozornosť Západu na hypotetické rokovania namiesto poskytnutia dostatočných zbraní Ukrajine pred jej protiofenzívou na jar a v lete.

Kremeľ pravdepodobne použije skryté kanály na dosiahnutie tohto efektu počas diskusií o ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie ISW Inštitút pre štúdium vojny