Putin sa stretol s ministrom Wangom I a prijal pozvanie do Číny, príde počas summitu Novej Hodvábnej cesty

Putin, Wang
Ruský prezident Vladimir Putin a čínsky minister zahraničia Wang I na stretnutí v Petrohrade. Streda, 20. september, 2023. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruský vodca Vladimir Putin prijal pozvanie jeho čínskeho náprotivka do Číny. Krajinu navštívi v októbri počas summitu Novej Hodvábnej cesty.

Veľký euroázijský priestor

Putin po stretnutí s čínskym ministrom Wangom I v Moskve povedal, že Rusko a Čína „integrujú naše myšlienky na vytvorenie veľkého eurázijského priestoru“, pričom poznamenal, že iniciatíva Nová Hodvábna cesta je toho súčasťou.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Odkedy Rusko vlani napadlo Ukrajinu, Putin nasmeroval krajinu na Čínu, predáva jej viac energií a čoraz častejšie usporadúvajú spoločné vojenské cvičenia. Čína zaujala, čo označuje za neutrálny postoj k vojne na Ukrajine.

Neobmedzené priateľstvo

Odsúdila však západné sankcie voči Moskve, obvinila NATO a Spojené štáty z vyprovokovania Putinovej vojenskej akcie a minulý rok vyhlásila, že má s Ruskom „neobmedzené“ priateľstvo.

Wang pricestoval do Ruska v pondelok na štvordňovú návštevu, pričom sa stretol napríklad s tajomníkom Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Nikolajom Patruševom. Jeho návšteve predchádzali víkendové rokovania s poradcom amerického prezidenta pre národnú bezpečnosť na Malte.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Nikolaj PatruševVladimir PutinWang I