Rakúska exministerka prirovnala správanie sa Viedne k Moskve ku „schizofrénii“, rozruch vyvolal aj výrok o „krvavých peniazoch“

Alexander Schallenberg
Rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Bývalá rakúska ministerka zahraničných vecí Karin Kneissl, ktorá sa stala známou, keď na svojej svadbe tancovala s ruským vodcom Vladimirom Putinom, kritizovala správanie Rakúska voči Rusku a prirovnala ho ku „schizofrénii“. Informuje o tom portál Politico.

Krvavé peniaze

„Rakúska politika a verejná mienka neprestávajú s odsudzovaním Ruska,“ povedala v utorok počas Východného ekonomického fóra vo Vladivostoku a dodala, že tých, ktorí majú stále obchodné väzby s Ruskom, označujú za „zarábajúcich krvavé peniaze“. Informovala o tom ruská agentúra TASS.

Vyslanec Európskej komisie v Rakúsku Martin Selmayr minulý týždeň vyvolal rozruch, keď kritizoval dovoz ruského plynu do krajiny a obvinil Viedeň, že platí Moskve „krvavé peniaze“.

Obchodné vzťahy s Moskvou

Táto poznámka viedla k tomu, že si ho predvolal súčasný rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg, aby vysvetlil svoje výroky. Medzičasom sa Viedeň pokúša spor zmierniť.

Rakúsko má historické väzby na Rusko a i keď krajina podporila sankcie Európskej únie (EÚ) a verejne kritizovala Putinovo porušovanie medzinárodného práva, stále udržiava obchodné vzťahy s Moskvou a zostáva jednou z mála krajín EÚ, ktoré stále dovážajú ruský plyn.

Kneissl bola rakúskou ministerkou zahraničných vecí v rokoch 2017 až 2019, pričom ju do funkcie nominovala krajne pravicová Strana slobody (FPÖ). Kritiku si vyslúžila za úzke vzťahy s ruským prezidentom, ktorý sa v roku 2018 zúčastnil aj na jej svadbe v rakúskych Alpách, a tiež za to, že ešte v auguste uprostred vojny Kremľa na Ukrajine, dovolenkovala v Rusku.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexander SchallenbergKarin KneisslVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)Európska únia