Remišová, Záborská, Kolíková aj Kurilovská. V novozvolenom parlamente by malo zasadnúť 33 žien

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Poslankyne
Z ľavej strany nadol Mária Kolíková (SaS), Anna Záborská (OĽaNO) a Martina Holečková (KDH). Z pravej strany nadol Denisa Saková (Hlas-SD), Lucia Kurilovská (Hlas-SD) a Jana Bittó Cigániková (SaS). V strede Veronika Remišová (koalícia OĽaNO a priatelia).  Foto: SITA - koláž SITA Webnoviny.
Tento článok pre vás načítala AI.

V novozvolenom parlamente by malo zasadnúť 33 žien. Mali by tvoriť 22 percent celkového zloženia zákonodarného orgánu.

Najmenej majú národniari

Temer polovica nových poslankýň, konkrétne 16, je z hnutia Progresívne Slovensko (PS). Ide o polovicu celkového počtu poslancov hnutia, keďže PS bude mať v Národnej rade (SR) celkovo 32 poslancov.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Ako tiež vyplýva z výsledkov volieb zverejnených Štatistickým úradom (ŠÚ) SR, najmenej žien, a to jedna, bude počas nového volebného obdobia zasadať v parlamente za Slovenskú národnú stranu (SNS), pričom národniari budú mať v parlamente celkovo 10 poslancov.

Rovnaký počet má Smer a SaS

Zhodne po štyri ženy budú mať v parlamente strana Hlas-sociálna demokracia (Hlas-SD) a koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí. Hlas bude mať v zákonodarnom orgáne celkovo 27 zástupcov a OĽaNO 16.

Taktiež zhodne po tri ženy bude v NR SR zasadať za strany Smer-sociálna demokracia (Smer-SD) a Sloboda a Solidarita (SaS).

Smer-SD, ako víťaz volieb, získal celkovo 42 mandátov, SaS obsadí 11 postov v parlamente. Dve ženy budú v NR SR pôsobiť aj za Kresťanskodemokratické hnutie, ktoré získalo celkovo 12 mandátov.

V predošlých parlamentných voľbách v roku 2020 bolo do NR SR zvolených 32 žien, čo predstavovalo 21,33 percenta celkového obsadenia parlamentu.

Poslankyne v parlamente po predčasných voľbách

Za stranu Smer-SD to budú Marcela Čavojová, Zuzana Matejíčková a Jana Vaľová.

Progresívne Slovensko: Irena Bihariová, Tina Gažovičová, Jana HanuliakováZora Jaurová, Beáta Jurík, Viera Kalmárová, Dana KleinertIngrid Kosová, Darina Luščíková, Zuzana Mesterová, Simona PetríkLucia PlavákováTamara Stohlová, Veronika Šrobová, Zuzana Števulová a Veronika Veslárová.

Hlas-SD bude mať v parlamente Zuzanu Dolinkovú, Luciu Kurilovskú, Ľubica Laššákovú a Denisa Sakovú.

Za OĽaNO a priatelia to budú Erika Jurinová, Veronika Remišová, Anežka Škopová a Anna Záborská.

KDH bude mať v pléne Martinu Holečkovú a Andreu Turčanovú.

Slobodu a Solidaritu budú reprezentovať Jana Bittó Cigániková, Mária Kolíková a Vladimíra Marcinková.

SNS: Martina Šimkovičová.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andrea TurčanováAnna ZáborskáDana KleinertDenisa SakováErika JurinováIngrid KosováIrena BihariováJana Bittó CigánikováJana HanuliakováJana VaľováĽubica LaššákováLucia KurilovskáLucia PlavákováMária KolíkováMartina HolečkováSimona PetríkTamara StohlováVeronika RemišováVladimíra MarcinkováZora JaurováZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Hlas - sociálna demokraciaKDH Kresťanskodemokratické hnutieKresťanská úniaNárodná rada SROĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnostiPS Progresívne SlovenskoSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SDSNS Slovenská národná stranaŠÚ Štatistický úrad SRZa ľudí