Róbert Švec môže kandidovať na prezidenta, súd vyhovel žalobe podanej na Pellegriniho

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Róbert Švec
Róbert Švec. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel.
Tento článok pre vás načítala AI.

Predseda Slovenského hnutia obrody Róbert Švec môže kandidovať na post prezidenta v nadchádzajúcich voľbách. Rozhodol o tom Najvyšší správny súd SR hlasmi všetkých piatich členov senátu.

Žaloba na predsedu parlamentu

Švec podal v pondelok 12. februára žalobu na predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD). Jeho kandidatúra bola totiž odmietnutá s odôvodnením, že neodovzdal zákonom predpísaný počet podpisov.

„Najvyšší správny súd SR rozhodol, že budem kandidovať na prezidenta SR a zmätočné a nezákonné rozhodnutie Petra Pellegrini zmietol zo stola. Súd dal za pravdu nám, pretože sme od začiatku tvrdili, že sme odovzdali vyše 15-tisíc podpisov od občanov a že sme splnili zákonnú podmienku,“ uviedol Švec a dodal, že voči rozhodnutiu súdu nie je možné podať opravný prostriedok

Zneužitie politickej moci

Pellegrini sa podľa Šveca snažil „brutálnym spôsobom zneužiť svoju politickú moc, ale narazil.“ Rozhodnutie predsedu parlamentu považuje za jeho vážny politický prešľap a za jeho politickú objednávku znemožniť mu uchádzať sa o post prezidenta.

„Ale čo čakať od človeka, ktorý je kandidát na prezidenta a zároveň má v rukách aj moc neprijať prezidentskú kandidatúru svojich konkurentov v boji o Prezidentský palác?“ povedal Švec. Presvedčený je o tom, že Peter Pellegrini porušil príslušný zákon aj Ústavu SR, keďže rozhodnutie o odmietnutí jeho prezidentskej kandidatúry podpísal podpredseda Národnej rady SR Peter Žiga.

„Právomoc predsedu NR SR podpisovať príslušné rozhodnutie nemôže byť prenesená na podpredsedu parlamentu,“ argumentoval. Róbert Švec podporuje vystúpenie Slovenska z Európskej únie aj z NATO, chce obnoviť slovenskú korunu a zakázať LGBTI znaky. O post prezidenta sa uchádzal už aj v roku 2019, získal vtedy 0,30 percenta hlasov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter PellegriniRóbert Švec
Firmy a inštitúcie Európska úniaHlas - sociálna demokraciaNajvyšší správny súd SRNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvySlovenské hnutie obrody