Aktualizované: Cena ropy Brent výrazne stúpla po explóziách na tankeroch v Ománskom zálive

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ropa
Foto: ilustračné, Thinkstock.
  • aktualizované 13. júna, 12:21

NEW YORK 13. júna (WebNoviny.sk) – Cena severomorskej ropy Brent vo štvrtok ráno stúpla až o štyri percentá po správach o explóziach na tankeroch v Ománskom zálive neďaleko iránskeho pobrežia.

Obavy z útoku

Neskôr však ropa Brent zisky okresala a oproti predošlému dňu sa obchodovala vyššie o 2,88 percenta na úrovni 61,70 USD za barel. Informuje o tom portál cnbc.com.

Tankery Front Altair a Kokuka Courageous výrazne poškodili požiare a ich posádky boli evakuované. Príčina požiarov je zatiaľ neznáma, ale vznikli obavy z toho, že dôvodom bol útok.

Hrozba spomalenia ekonomiky

Portál cnbc.com však zároveň vo štvrtok citoval výkonného riaditeľa spoločnosti Taurus Wealth Advisors, podľa ktorého by globálne ceny ropy mohli klesnúť pod úroveň 45 USD za barel, ak sa obchodné napätie medzi USA a Čínou zhorší.

Dopytu po rope hrozí ďalší pokles, ak USA a Čína nedokážu vyriešiť spory v obchodnej oblasti, uviedol Michael Preiss, šéf firmy Taurus Wealth Advisors. „Ak sa Amerika a Čína nedokážu dohodnúť a Amerika opäť zvýši clá na dovoz z Číny, mohlo by to významne spomaliť ekonomiku,“ dodal.

(1 EUR = 1,1323 USD)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia