Ruského herca po protestoch prepustili z väzby, jeho zadržanie považujú za zastrašovanie opozície

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Pavel Ustinov
Ruský herec Pavel Ustinov. Foto: SITA/AP

Ruského herca Pavla Ustinova, ktorého súd v pondelok poslal za údajné napadnutie príslušníka polície na tri a pol roka do väzenia, v piatok prepustili na slobodu.

Stalo sa tak po masívnych protestoch, keď solidaritu s týmto málo známym hercom tento týždeň na sociálnych sieťach vyjadrili aj desiatky ruských celebrít a umelcov. Ustinova odsúdili za napadnutie policajta počas júlovej opozičnej demonštrácie.

Len čakal na kamaráta

On sám sa cíti byť nevinný a tvrdí, že iba pred metrom čakal na kamaráta. Jeho tvrdenie potvrdzuje aj videozáznam, na ktorom jasne vidieť, ako mladíka, ktorý sa mimo protestov pozerá do mobilu, zrazu zvalia na zem ťažkoodenci a začnú ho brutálne mlátiť.

Moskovský súd však odmietol video uznať ako dôkaz. Jeho uväznenie sa všeobecne považuje, najmä v ruskej tvorivej komunite, za zastrašovanie opozície.

Nesmie opustiť Moskvu

Dvadsaťštyriročného Ustinova prepustili do odvolacieho súdu, ktorý sa má konať 26. septembra, a dovtedy nesmie opustiť Moskvu.

Protesty sa v Moskve začali po tom, ako zo septembrových volieb do mestského zastupiteľstva vylúčili niekoľko nezávislých kandidátov. Niektoré z protestných zhromaždení polícia nepovolila a na rozohnanie davu použila neprimeranú silu. Na zhromaždení 27. júla polícia bila pokojných demonštrantov a nakrátko zadržala takmer 1400 ľudí.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Pavel Ustinov