Rusko chce tento rok zazmluvniť 400-tisíc vojakov. Len na jar ich plánuje povolať asi 150-tisíc vo veku od 18 do 30 rokov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Russia Ukraine WarRusko ukrajinský konflikt, ukrajinskí vojaci
Foto: archív, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Rusko má v úmysle tento rok zazmluvniť 400-tisíc vojakov, pretože to považuje za nevyhnutné na podporu svojich síl na Ukrajine, ktoré utrpeli obrovské straty. V najnovšej aktualizácii o vývoji vojny na Ukrajine to uviedlo britské ministerstvo obrany.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Rozviedka tiež pripomína, že Rusko pokračuje v povolávaní vojakov na jar a na jeseň. Konkrétne túto jar plánuje povolať asi 150-tisíc vojakov vo veku od 18 do 30 rokov, ako tomu bolo doteraz.

Uvádza sa, že títo branci budú slúžiť 12 mesiacov vo všetkých typoch ozbrojených síl Ruskej federácie, ale v súčasnosti sa nezúčastňujú na bojoch na území Ukrajiny. Analytici dodávajú, že branci slúžia v posádkach po celej Ruskej federácii a v pozemných jednotkách zvyčajne tvoria prápor oddelene od práporov obsadených vojakmi zmluvnej služby.

Spravodajská služba poznamenáva, že niektorí branci budú pravdepodobne slúžiť v Rusku na území susediacom s hranicou s Ukrajinou – v jednotkách, ktoré zabezpečujú bezpečnosť hraníc. Britské ministerstvo obrany však dodáva, že branci sú zvyčajne pod tlakom, aby vstúpili do zmluvnej služby.

„Ruské úrady zrejme nechcú riskovať bojové straty medzi vojakmi z brannej povinnosti, čo je zrejme nepopulárne. Obete medzi dobrovoľnými vojakmi sú spoločnosťou vnímané tolerantnejšie,“ poznamenáva spravodajská služba.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať