Ukrajina sa v časoch nedostatku munície spolieha na drony, pomocou nich zlikvidovala už viac ako dve tretiny ruských tankov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vojna na Ukrajine
Zničený ruský tank na frontovej línii neďaleko Andrijivky v Doneckej oblasti. Foto: archívne, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Viac ako dve tretiny ruských tankov, ktoré ukrajinská armáda v ostatných mesiacoch zničila, majú na svedomí drony lietajúce z pohľadu prvej osoby, čiže FPV drony. Referuje o tom web Kyiv Independent s odvolaním sa na predstaviteľa Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO). To podľa neho možno naznačuje zvýšené spoliehanie sa na bezpilotné lietadlá uprostred kritickej situácie Ukrajiny s nedostatkom munície.

FPV drony sú lacné na výrobu a môžu presne nalietavať na ciele. Majú schopnosť ničiť oveľa drahšie vojenské vybavenie. Podľa ministra strategického priemyslu Oleksandra Kamyšina Ukrajina v decembri minulého roka vyrobila 50-tisíc bezpilotných lietadiel FPV, pričom uviedol, že cieľom Ukrajiny je masívne zvýšiť produkciu bezpilotných lietadiel na desaťtisíce mesačne.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Ukrajina v súčasnosti čelí kríze muničných zásob. Nedostatok spôsobený oneskorením americkej pomoci výrazne ovplyvnil výkonnosť ukrajinských ozbrojených síl, vrátane územných strát v Avdijivke. Nedostatok munície prinútil ukrajinskú armádu používať bezpilotné lietadlá FPV pri vykonávaní protitankových útokov.

Takéto ukrajinské útoky však nie sú vždy účinné. Sú vybavené lacnými kamerami, čo sťažuje zameriavanie v noci alebo pri oblačnom počasí. Drony často nesú podomácky vyrobenú muníciu, ktorá občas vybuchne počas letu alebo zlyhá pri zasiahnutí cieľa.

Na druhej strane, Rusku dochádzajú obrnené vozidlá a strata početnej výhody v tomto type výzbroje by mohla Moskve v budúcnosti sťažiť vedenie útočných operácií.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Kyiv IndependentNATO Organizácia Severoatlantickej zmluvy