Rusko stoplo činnosť Navaľného Nadácie pre boj proti korupcii, obvinili ju z extrémizmu

Russia Navalny
Ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj. Foto: archívne, SITA/AP

Ruské úrady v pondelok nariadili pozastaviť činnosť Nadácie pre boj proti korupcii väzneného opozičného lídra Alexeja Navaľného, kým súd nerozhodne o ich zákaze ako extrémistických skupín. Príkaz moskovskej prokuratúry, ktorý sa týka aj jeho regionálnych kancelárií, zverejnili na sociálnych médiách jeho spojenci.

Nariadenie je najnovším krokom v záťahu proti Navaľného organizáciám, už skôr počas apríla sa prokuratúra na súd obrátila so žiadosťou, aby nadáciu a sieť regionálnych kancelárií vyhlásili za extrémistické skupiny. Takéto označenie by ich aktivity postavilo mimo zákona a vystavilo jej členov a podporovateľov k dlhým trestom odňatia slobody, upozorňujú ľudskoprávni aktivisti.

Spojenci obvinenia odmietajú

Prokuratúra tiež v pondelok požiadala moskovský súd, aby obmedzil činnosť nadácie zákazom šírenia informácií v médiách, zúčastňovania sa na voľbách, používania bánk alebo organizovania verejných podujatí, uviedol právnik z Navaľného tímu Ivan Pavlov. Očakáva sa, že súd rozhodne neskôr počas pondelka.

Navaľného spojenci obvinenia odmietajú a trvajú na tom, že sú politicky motivované. „Len tu kričia: Bojíme sa vašich aktivít, bojíme sa vašich protestov,“ napísal na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter riaditeľ Nadácie pre boj proti korupcii Ivan Ždanov.

Menovaná nadácia vznikla pred desiatimi rokmi a odvtedy odhalila korupciu u viacerých vysokopostavených ruských predstaviteľov, často v obrazných a veľmi pozeraných videách na službe YouTube.

Videá sa zameriavali aj na Putinov palác

Jedno z ostatných videí sa napríklad zameriava na luxusný palác na pobreží Čierneho mora, ktorý prostredníctvom korupcie postavili pre ruského prezidenta Vladimira Putina. Video zaznamenalo 116 miliónov pozretí.

Rozsiahlu sieť regionálnych kancelárií Navaľnyj zriadil v roku 2017, keď kampaňoval proti Putinovi v prezidentských voľbách. Hoci mu neskôr zakázali kandidovať, kancelárie zostali a neskôr samé začali vyšetrovať korupciu u miestnych predstaviteľov a naberať aktivistov, z ktorých niektorí neskôr kandidovali do úradov.

Táto sieť je tiež dôležitá pri organizovaní celonárodných demonštrácií na podporu Navaľného, ktorý sa v súčasnosti nachádza v trestaneckej kolónii.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej NavaľnyjVladimir Putin