Ruský terorista a ultranacionalista Girkin sa obáva, že ho pre kritiku Putina postihne rovnaký osud ako Prigožina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Igor Girkin, Rusko
Igor Girkin, známy aj ako Igor Strelkov, bývalý vojenský šéf Ruskom podporovaných separatistov na východnej Ukrajine, sedí v utorok 29. augusta 2023 v sklenenej klietke v súdnej sieni na moskovskom mestskom súde v Moskve v Rusku. Ruského tvrdého nacionalistu, ktorý obvinil prezidenta Vladimira Putina zo slabosti a nerozhodnosti na Ukrajine, zadržali pre obvinenia z extrémizmu. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Ruský terorista, provojnový ultranacionalista a bývalý dôstojník Igor Girkin, ktorého v Rusku obvinili z extrémizmu a je vo vyšetrovacej väzbe, sa bojí takého osudu, aký mal zakladateľ ruskej žoldnierskej Wagnerovej skupiny Jevgenij Prigožin, keď zomrel pri havárii lietadla.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Girkin to povedal pre ruský spravodajský kanál Baza. Informuje o tom spravodajský web Ukrajinská pravda. „Moje zatknutie sa stalo mesiac po Prigožinovej vzbure. Najviac sa bojím toho, že namiesto bežného trestného postihu ma ‚amnestujú‘, tak ako Prigožina,“ povedal Girkin.

Prigožinovu júnovú jednodňovú vzburu proti veleniu ruskej armády ruský vodca Vladimir Putin odsúdil ako „velezradu“ a sľúbil potrestanie všetkých jej účastníkov. Kremeľ však rýchlo s Prigožinom uzavrel dohodu o ukončení ozbrojenej vzbury a zbavil ho obvinení.

Koncom augusta však Prigožin zomrel pri páde lietadla v Tverskej oblasti v Rusku za záhadných okolností. Girkin podporuje vojnu proti Ukrajine, ale kritizoval spôsob, akým sa invázia uskutočnila. Povedal dokonca, že Rusko „nemôže prežiť ďalších šesť rokov“ vlády Vladimira Putina.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor GirkinJevgenij PrigožinVladimir Putin
Firmy a inštitúcie Wagnerova skupina