S Blanárom sa chceli stretnúť Rusi a slovenský diplomat to nevyhľadával, tvrdí minister Kalinák (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SMER SSD: Nominácie na ministrov a do NR SR
Minister obrany SR Robert Kaliňák. Foto: SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Minister obrany Robert Kaliňák (Smer-SD) tvrdí, že stretnutie slovenského ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Juraja Blanára (Smer-SD) s jeho ruským náprotivkov Sergejom Lavrovom si vyžiadali Rusi.

Blanár stretnutie nevyhľadával

„To je informácia, ktorú mám, a tak to všetci potvrdili,“ uviedol Kaliňák v diskusnej relácii Sobotné dialógy verejnoprávnej televízie RTVS. Dodal, že stretnutie Blanár nevyhľadával, ani to nemal v pláne.

„Bola to svojím spôsobom náhoda. Blanár využil túto situáciu na to, aby komunikoval naše žiadosti v súvislosti s mierovými rokovaniami a žiadosti, ktoré súvisia s plynom a ďalšími energetickými zdrojmi,“ dodal.

Česká vláda ukončila konzultácie so Slovenskom

Aj na základe stretnutia Blanára s Lavrovom česká vláda v stredu ukončila medzivládne konzultácie so Slovenskom a nebude sa stretávať na spoločných rokovaniach s vládou Roberta Fica (Smer-SD). Dôvodom je zmena zahraničnej politiky Slovenska a kroky našej diplomacie vo vzťahu k Rusku.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Podľa českého premiéra Petra Fialu „nie je možné zastierať výrazné rozdiely v kľúčových témach zahraničnej politiky,“ informuje Seznam.cz. „Nepovažujeme za vhodné, aby sme uskutočnili v nasledujúcich týždňoch či mesiacoch medzivládnu konzultáciu s vládou Slovenské republiky,“ vyhlásil Fiala po zasadnutí kabinetu. Podľa neho už Praha o tom informovala Bratislavu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj BlanárPetr FialaRobert FicoRobert KaliňákSergej Lavrov
Firmy a inštitúcie RTVS Rozhlas a televízia SlovenskaSmer - SSD