Šance Ursuly von der Leyenovej na znovuzvolenie naštrbujú obvinenia z netransparentnosti pri výberovom konaní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Von der Leyen
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Foto: archívne, SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Kandidatúra Ursuly von der Leyenovej na druhé funkčné obdobie v pozícii predsedníčky Európskej komisie bola naštrbená po obvineniach z uprednostňovania pri výbere spolustraníka na nové lukratívne miesto. Referuje o tom web The Guardian.

Písomné sťažnosti

Niektorí z najvyššie postavených ľudí v Bruseli, vrátane hlavného diplomata Josepa Borrella a francúzskeho eurokomisára pre vnútorný trh Thierryho Bretona, sa písomne sťažovali Von der Leyenovej, že vymenovanie nemeckého europoslanca Markusa Piepera za osobitného poradcu „spustilo otázky týkajúce sa transparentnosti a nestrannosti nominačného procesu“.

Pieper, ktorý pochádza z rovnakej strany CDU ako Von der Leyenová, bol nedávno vymenovaný za osobitného vyslanca pre malé a stredné podniky, ale europoslanci sa už pýtali, či bol vo výberovom konaní naozaj najúspešnejším kandidátom.

Pieper má v tejto funkcii poberať plat 17-tisíc eur mesačne. Komisia menovanie obhajovala tým, že „má plnú dôveru v skutočnosť, že proces prebehol v úplnom súlade s postupmi“.

Pevná pozícia favorita

Európska ľudová strana (EPP) začiatkom minulého mesiaca podporila úsilie Von der Leyenovej o druhé päťročné funkčné obdobie na poste predsedníčky Európskej komisie.

Najväčšia strana v Európskej únii (EÚ) odobrila jej nomináciu na zjazde v rumunskej Bukurešti, čo ju postavilo do pevnej pozície favorita na najvyšší post v 27-člennom bloku.

EPP schválila nomináciu pred nadchádzajúcimi voľbami do Európskeho parlamentu, ktoré sa uskutočnia 6. až 9. júna. Očakáva sa, že EPP zostane po júnovom hlasovaní najväčšou frakciou v europarlamente.

Na to, aby sa 65-ročná Von der Leyenová opäť stala predsedníčkou eurokomisie, ju budú musieť na poste schváliť lídri všetkých členských štátov Európskej únie. Takmer polovica z 27 národných lídrov EÚ sú členmi EPP.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Josep BorrellThierry BretonUrsula von der Leyenová
Firmy a inštitúcie CDU Kresťanskodemokratická únia NemeckaEP Európsky parlamentEurópska komisia (EK)Európska únia