SaS pre ukončenie rozpravy k rozpočtu zvažuje ústavnú sťažnosť. Pellegrini podľa nich ukázal, akým prezidentom chce byť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VOĽBY: Volebná noc v centrále strany SAS
Foto: archívne, SITA/Jana Birošová
Tento článok pre vás načítala AI.

Švrtkovým dňom sa končí demokracia, uviedla strana Sloboda a Solidarita (SaS) na margo štvrtkového rozhodnutia predsedu parlamentu Petra Pellegriniho (Hlas-SD) ukončiť rozpravu k štátnemu rozpočtu hlasovaním. Pellegrini podľa liberálov týmto ukazuje, akým prezidentským kandidátom chce vlastne byť. SaS v súvislosti s ukončením rozpravy zvažuje, že podá ústavnú sťažnosť, aby boli ochránené práva poslancov.

Porušené viaceré práva

„To, čo dnes koalícia urobila, je pre nás absolútne neprijateľné. Chceli sme k rozpočtu vystupovať odborne a vecne a predniesť naše názory. Neboli však porušené len práva poslancov, ale aj práva všetkých občanov, pretože práve tých v Národnej rade SR zastupujeme,“ uviedol predseda poslaneckého klubu SaS Branislav Gröhling.

Slovensko ako demokratický štát

Predseda parlamentu by mal podľa poslankyne Márie Kolíkovej (SaS) okrem citovania zákona myslieť aj na Ústavu SR, konkrétne na článok jeden, ktorý hovorí o tom, že Slovensko je právny štát a máme tu demokracia.

„Neexistuje demokracia, v ktorej stratí koalícia trpezlivosť s opozíciou po jednom dni. Ustanovenie o ukončení rozpravy v rokovacom poriadku má zmysel, keby obštrukcia trvala týždne, mesiace, potom to môžeme riešiť, pretože koalícia má túto možnosť, ale nie po jednom dni,“ myslí si poslankyňa.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingMária KolíkováPeter Pellegrini
Firmy a inštitúcie Hlas-SDNárodná rada SRSaS Sloboda a Solidarita