Poslanci rokujú o návrhu štátneho rozpočtu, Sulík možno navarí aj kapustnicu (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rokovanie NR SR
Reprofoto: www.youtube.com
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 20. decembra, 12:54

Poslanci parlamentu začali rokovať o návrhu zákona o štátnom rozpočte. Plénu ho predstavil minister financií Ladislav Kamenický (Smer-SD). Rozpočtové provizórium nie je v súčasnej situácii podľa jeho slov dobré riešenie, pretože znemožňuje reagovať na nepredvídateľné udalosti.

„Riešenie by sa len posunulo v čase a Slovensko by sa ocitlo v neistote,“ povedal Kamenický. To, či sa rozpočet prijme a kedy, ovplyvní aj ďalší proces, lebo zákon musí ešte podpísať aj prezidentka a musí byť zverejnený v Zbierke zákonov.

Rozpočet verejnej správy

Vláda si stanovila, že deficit verejnej správy by mal byť v budúcom roku na úrovni 5,97 % HDP, čo by malo byť 7,84 mld. eur. Schodok tak má klesnúť o viac ako 0,5 percentuálneho bodu z úrovne 6,52 % HDP v tomto roku.

Celkové príjmy verejnej správy by v budúcom roku mali byť v sume 53,48 mld. eur a výdavky 61,32 mld. eur. Rozpočet verejnej správy zahŕňa štátny rozpočet jednotlivých kapitol a rozpočty ostatných subjektov verejnej správy.

Samotný štátny rozpočet

Samotný štátny rozpočet počíta s príjmami vo výške 22,7 mld. eur a výdavky by mali byť za 30,32 mld. eur. Schodok štátneho rozpočtu sa tak určuje sumou 7,62 mld. eur.

Predseda parlamentu Peter Pellegrini (Hlas-SD) má tiež za cieľ prerokovať štátny rozpočet, vládnu novelu zákona o niektorých opatreniach na úseku environmentálnej záťaže, vládnu novelu zákona o odplatách a poskytovaní príspevku v civilnom letectve a vládnu novelu zákona o národnom zdravotníckom informačnom systéme do piatku tohto týždňa. Po naplnení tohto cieľa by sa rokovanie počas vianočných sviatkov prerušilo.

Kapustnica pre poslancov

„Samozrejme, to je plán. V prípade, že to nebude možné, budeme sa musieť o 17:00 znova stretnúť a dohodnúť procedúru priebehu rokovania. V prípade, že vzhľadom na veľké množstvo prihlásených, nebude výrazný posun, budeme musieť rozhodnúť o rokovaní do skončenia bodu. A zároveň budeme musieť pristúpiť k rokovaniu aj počas vianočných sviatkov,“ informoval Pellegrini v pléne parlamentu.

Predseda strany Sloboda a Solidarita Richard Sulík uviedol, že ak aj v stredu bude rozprava pokračovať dlho do noci, navarí pre poslancov kapustnicu.

„Aby sme ukázali tomuto parnému valcu s tou jeho slávnou kultúrou, že naše odhodlanie brániť demokraciu je silnejšie ako odhodlanie väčšiny koaličných poslancov, ktorí hrajú špinavú hru,“ povedal.

Do programu aktuálnej 6. parlamentnej schôdze boli zároveň zaradené štyri nové body – návrh rozpočtu exportno-importnej banky, návrh rozpočtu Sociálnej poisťovne, návrh rozpočtu Ústavu pamäti národa a návrh rozpočtu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ku ktorým by mali poslanci otvoriť rozpravu po prerokovaní štátneho rozpočtu na rok 2024.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ladislav KamenickýPeter PellegriniRichard Sulík
Firmy a inštitúcie Národná rada SRSaS Sloboda a SolidaritaSMER-SD