Scholz, Macron a Tusk sľúbili viac zbraní pre Ukrajinu, Zelenskyj sa na nich môže spoľahnúť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Scholz, Macron, Tusk
Nemecký kancelár Olaf Scholz, francúzsky prezident Emmanuel Macron a poľský premiér Donald Tusk sa stretávajú v Berlíne na rokovaniach o tzv. weimarskom trojuholníku. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Lídri Nemecka, Francúzska a Poľska v piatok sľúbili, že zaobstarajú pre Kyjev viac zbraní a zintenzívnia výrobu vojenskej techniky spolu s partnermi na Ukrajine.

Po narýchlo zorganizovanom stretnutí takzvaného Weimarského trojuholníka v Berlíne sa tiež zaviazali, že Ukrajina sa môže spoľahnúť na trojicu európskych krajín, keď sa bude snažiť prekonať nedostatok vojenských zdrojov. Nemecký kancelár Olaf Scholz povedal, že v stredu diskutoval s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským o tom, akú podporu v súčasnosti potrebujú.

Signál na podporu Kyjeva

„Vie, že sa na nás môže spoľahnúť, a dnes odtiaľto obnovujeme tento signál na podporu Kyjeva. Ale krištáľovo čistý signál ide aj do Moskvy – ruský prezident by mal vedieť, že nepoľavíme v našej podpore Ukrajine,“ vyjadril sa. Kancelár zároveň vyhlásil, že „začínajúc okamžite, zaobstaráme pre Ukrajinu ešte viac zbraní na celkovom svetovom trhu“.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Po druhé, rozšíri sa výroba vojenskej techniky, a to aj prostredníctvom spolupráce s partnermi na Ukrajine,“ pokračoval s tým, že vznikne aj nová „koalícia pre raketové delostrelectvo dlhého doletu“. Podrobnosti neposkytol.

Odhodlanie pomoc Ukrajine

Francúzsky prezident Emmanuel Macron potvrdil podporu Francúzska pre českú iniciatívu na kúpu munície v krajinách mimo Európskej únie. Tiež ale neposkytol žiadne podrobnosti. Líder Francúzska poukázal na to, že ich krajiny sú neochvejne odhodlané pomôcť Ukrajine, ktorá sa bráni ruskej agresii.

„Skutočnosť, že my traja sme v tento deň zjednotení, odhodlaní s rovnakou jasnosťou o situácii na Ukrajine a odhodlaní nikdy nenechať Rusko vyhrať a podporovať ukrajinský ľud až do konca, je silou pre nás, naše národy, našu bezpečnosť a našu Európu,“ vyhlásil Macron.

„Chceme míňať naše peniaze, chceme pomáhať všetkými možnými spôsobmi… tu a teraz, aby sa situácia na Ukrajine v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch zlepšila, nie zhoršila,“ prízvukoval zase poľský premiér Donald Tusk.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Donald TuskEmmanuel MacronOlaf Scholz
Firmy a inštitúcie Európska únia