Šéf ÚVO sa chce obrátiť na hlavu štátu pre zmeny v obstarávaní nájomných bytov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kolaz wbn caputova hlivak byvanie uvo.jpg
Foto: SITA - koláž wbn

Predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák zvažuje požiadať prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby nepodpísala parlamentom schválenú novelu zákona o verejnom obstarávaní v súvislosti s obstarávaním nájomných bytov. Chce tak urobiť v prípade, že poslanci pri schválení zmien v stredu nezohľadnili pripomienky k pôvodnému návrhu.

Za predpokladu, že poslanci sa nevysporiadali s pripomienkami, s ktorými súhlasila napríklad aj Legislatívna rada vlády SR, a ich odignorovali, tak sa obrátim na pani prezidentku, aby zákon nepodpísala,“ povedal Hlivák vo štvrtok na brífingu počas konferencie o korupcii v eurofondoch.

Mestá a obce by podľa prijatej spornej novely na návrh opozičného poslanca Jozefa Šimka (kandidoval za stranu Kotlebovci-ĽSNS) nemuseli zaplatiť pokutu za porušenie pravidiel pri obstarávaní nájomných bytov. Schválenie zmien umožnili poslanci hnutia Sme rodina, ktorí hlasovali spolu s opozíciou.

Úrad pre verejné obstarávanie sa v rámci legislatívneho procesu k tejto téme jasne vyjadril, kedy sme poukázali na to, že predložený poslanecký návrh je v rozpore s právom Európskej únie a v rozpore s princípmi právneho štátu,“ uviedol Hlivák. Vo štvrtok ráno si podľa jeho slov zisťoval v parlamente schválené znenie novely, ale zverejnené má byť do troch dní.

Ak sa štát rozhodne legislatívou amnestovať porušenie zákona, v žiadnom prípade nepovažujem za správnu cestu nielen z pohľadu morálneho, ale aj z pohľadu princípov právneho štátu,“ dodal predseda ÚVO. Chce si počkať na finálne znenie schváleného zákona a podľa toho zvolí ďalší postup. Pokuty udelené obciam na základe právoplatných rozhodnutí v súvislosti s obstarávaním nájomných bytov sú zverejnené na portáli úradu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Miroslav HlivákZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie Európska úniaKotleba - Ľudová strana Naše SlovenskoÚVO Úrad pre verejné obstarávanie