Šéfa Kosovskej oslobodzovacej armády zatkli pre marenie spravodlivosti a zastrašovanie svedkov

Kosovo War Crimes Arrest
Hysni Gucati, vedúci Organizácie vojnových veteránov Kosovskej oslobodzovacej armády, je sprevádzaný bezpečnostnými policajtmi Európskej únie z kancelárií združenia vojnových veteránov v Kosove v piatok 25. septembra 2020 v Prištine. Foto: AP Photo/Visar Kryeziu

Šéfa Kosovskej oslobodzovacej armády (UCK) Hysniho Gucatiho v piatok zatkli a odviezli do holandského Haagu, kde sídli Osobitný súd pre Kosovo (KSC). Ako uviedol súd, dôvodom sú obvinenia z marenia spravodlivosti vrátane zastrašovania svedkov.

Zatknutie Gucatiho prišlo niekoľko dní po tom, ako UCK upozorňovala, že jej neznámy muž niekoľkokrát doručil podozrivú zásielku obsahujúcu spis KSC týkajúci sa zločinov spáchaných počas konfliktu so Srbskom v rokoch 1998-1999.

V kópiách originálov boli aj mená všetkých svedkov a informácie o budúcich obžalobách. „Prokurátori nám nevedeli povedať, ako sa tieto materiály dostali z ich kancelárie,“ povedal pred niekoľkými dňami Gucati.

Misia EÚ

Toho zadržali v prištinskom sídle UCK aj za pomoci členov misie EÚ na presadzovanie právneho štátu v Kosove EULEX.

Haagský tribunál vo vyhlásení poznamenal, že Gucatiho zatkli a previezli do Holandska na základe zatykača pre „trestné činy marenia spravodlivosti vrátane zastrašovania svedkov a porušenia mlčanlivosti“.

Zatkli bývalého veliteľa

KSC funguje podľa kosovských zákonov a zaoberá sa vojnovými zločinmi a zločinmi proti ľudskosti. Tribunál vo štvrtok informoval, že v rámci vyšetrovania zatkli bývalého veliteľa UCK Saliha Mustafu.

Koncom júna KSC obžaloval tiež kosovského prezidenta Hashima Thaciho a deväť ďalších bývalých separatistických bojovníkov. Medzi obžalovanými je aj Kadri Veseli, bývalý predseda parlamentu a líder opozičnej Demokratickej strany Kosova.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Hashim ThaciKadri Veseli