Simulovaný lesný požiar preveril talianskych Alpínov i slovenských hasičov, súčasťou bola aj evakuácia školy v prírode (video+foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
SPIŠSKÉ BYSTRÉ: Simulovaný lesný požiar
Simulovaný lesný požiar v katastri obce Spišské Bystré spojený s evakuáciou detí zo školy v prírode počas medzinárodného cvičenia slovenských hasičov a oddielu civilnej ochrany z talianskeho regiónu Friuli-Venezia Giulia. Spišské Bystré, 6. jún 2024. Foto: SITA/Mária Frisová.
Tento článok pre vás načítala AI.

Lesný požiar v katastri obce Spišské Bystré pri Poprade vo štvrtok preveril schopnosti talianskych Alpínov a slovenských hasičov. Išlo o simulovaný zásah počas živelnej pohromy, ktorého súčasťou bola aj evakuácia niekoľkých desiatok detí spolu s učiteľmi zo školy v prírode.

Autobusmi ich previezli do základného tábora Alpínov, ktorý si vybudovali pri futbalovom štadióne v Poprade.

Ako ďalej informovali organizátori, záchranná akcia sa uskutočnila v spolupráci s Hasičským zborom SR a Civilnou ochranou z regiónu Friuli-Venezia Giulia počas festivalu Viva Italia, ktorý odštartoval v stredu 5. júna.

Elitná jednotka

Desiatky talianskych Alpínov našli na niekoľko dní zázemie pod Tatrami. Ich tábor sa v Poprade rozprestiera na rozsiahlej ploche, zaberá asi 2-tisíc metrov štvorcových. Jeho súčasťou je poľná kuchyňa, priestor prvého kontaktu a pomoci, ale aj kúpeľňa.

Alpíni sú elitnou jednotkou talianskej armády, v rámci združenia veteránov a sympatizantov sa však venujú rôznym charitatívnym a spoločenským aktivitám.

„Na Slovensku sme ako dobrovoľníci budovali ambulanciu, dom pre seniorov, upravili kostol. Možno tak ako tu na Slovensku máte dobrovoľných hasičov, v Taliansku má každá dedina skupinu Alpínov,“ vysvetlil Talian Alessandro Zazzeron, prezident Slovenského alpského oddielu.

Požiar v dvoch lokalitách

V lese pri Spišskom Bystrom hasili postupne Slováci a Taliani simulovaný požiar v dvoch lokalitách.

„Dnešný zásah preveril aj to, ako sme schopní veľmi úzko spolupracovať napríklad aj pri hasení požiarov. Boli tu talianski hasiči, ktorí sú súčasťou toho celého systému. Veľmi sa toho zhostili, nič im nebolo cudzie, ani naše podmienky a náš zásah spolu s technikou a vybavením,“ zbilancoval pre médiá po skončení okresný riaditeľ Hasičského a záchranného zboru v Poprade Ondrej Šproch.

Ocenil aj úlohu dobrovoľníkov na slovenskej i talianskej strane v prípade nešťastí.

Každá ruka je dobrá

„Treba si vážiť pomoc dobrovoľníkov, pretože pri väčších mimoriadnych udalostiach profesionáli nemôžu obsiahnuť všetko. Každá ruka je dobrá, preto sú nám dobrovoľníci veľmi nápomocní,“ dodal.

Talianski Alpíni v rámci dobrovoľnej činnosti pomáhali na Slovensku napríklad aj po vypuknutí vojny na Ukrajine. V marci 2022 vybudovali v Michalovciach núdzový tábor pre približne 250 ukrajinských utečencov.

Alpíni pôsobia predovšetkým na severe Talianska, kde bola zriadená aj prvá pechota ešte v roku 1872. Jej pôvodným poslaním bola ochrana talianskych hraníc s Francúzskom a Rakúsko-Uhorskom.

Medzinárodné zrazy

V Poprade sa alpínski dobrovoľníci schádzajú po medzinárodných zrazoch, ktoré sa v minulosti konali napríklad v Paríži či Mníchove.

„Vybrali sme si Poprad, pretože aj na slovensku máme sekciu Alpínov. Okrem toho vždy uprednostňujeme mestá či lokality, v ktorých blízkosti sa nachádzajú aj hory. Pretože Alpíni sú horali, sú súčasťou Álp,“ odôvodnil Dante Soravito de Franceschi, prezident alpského oddielu v talianskom Udine.

V Poprade tiež žije početná komunita Talianov, ktorí majú svoje zázemie aj v priemyselnom parku.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať