Školy sa neotvárajú rovnako. Niekde rozhodoval záujem rodičov, inde počúvali hygienikov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Koronavírus, škola
Deti sa do škôl celoplošne nevrátili, aj tak to môže mať veľký vplyv na pandemickú situáciu na Slovensku. Foto: ilustračné, Getty Images

O tom, že 8. februára by sa mali žiaci vrátiť do školských lavíc sa hovorilo celý minulý týždeň. Do piatka večera minulý týždeň však nebolo jasné, ktoré presne ročníky a za akých podmienok.

Minister školstva Branislav Gröhling (SaS) najskôr hovoril, že materské školy, prvý stupeň základných škôl a končiace ročníky stredných škôl sa „stopercentne“ otvoria na celom Slovensku. Nakoniec však všetky školy v čiernych okresoch zostali na celom Slovensku zatvorené.

Samosprávy, mestá a obce v bordových okresoch rozhodovali o otvorení škôl podľa miestnej epidemiologickej situácie a na základe odporúčaní regionálnych hygienikov. Presné číslo, koľko škôl sa nakoniec v pondelok otvorilo, nie je známe.

Počet otvorených škôl nie je známy

Ministerstvo školstva totiž takýto zoznam škôl neeviduje. Ako odkázali z tlačového odboru rezortu, je to skôr otázka na jednotlivých zriaďovateľov. Zároveň ale uviedli, že ministerstvo to prostredníctvom online formulára zisťuje.

„Touto cestou zároveň rezort školstva prosí riaditeľov jednotlivých škôl o vyplnenie a nahlásenie danej situácie, aby sme dostali objektívny pohľad na aktuálny stav,“ uviedlo ministerstvo.

Webnoviny.sk sa snažili zistiť počet otvorených škôl od vyšších územných celkov. Tie však evidujú iba čísla za stredné školy, ktoré majú v svojej kompetencii. Základné a materské školy spadajú pod mestá a obce.

Niektoré samosprávy sa pripravovali vopred

Tam, kde sa školy otvorili, mohli prísť žiaci prvého stupňa len v sprievode rodiča, ktorý má negatívny test na COVID-19. Rovnako tak ho museli mať študenti končiacich ročníkov stredných škôl.

Samosprávy na to boli viac-menej pripravené, keďže už v priebehu januára testovali svojich obyvateľov.

V Trenčianskom samosprávnom kraji napríklad za účelom testovania práve žiakov, rodičov a učiteľov podľa hovorkyne župy Lenky Kukučkovej zriadili tri takzvané školské mobilné odberové miesta.

Tie boli zriadené aj v Prešovskom kraji. „Mobilného odberného miesta (MOM), budú vykonávať testovanie tam, kde školy nemôžu zabezpečiť testovanie žiakov v už zriadených MOM,“ uviedla hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

Situáciu skomplikovalo neskoré rozhodnutie

Napriek tomu viacerí zástupcovia samospráv hovoria, že situáciu im skomplikovalo neskoré uznesenie vlády o konečnej podobe COVID automatu, ktorého presná podoba bola komunikovaná prakticky dva dni pred otvorením škôl.

Samosprávy z toho neboli nadšené. „V budúcnosti by sme privítali, aby informácie a usmernenia zo strany ministerstva boli komunikované v dostatočnom časovom predstihu,“ dodala Kukučková.

Aj zástupcovia Prešovskej župy označili za najvýraznejší problém, ktorý sprevádzal otváranie škôl „nekoncepčný a nejasný postup vlády“.

Škola, koronavírus
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Stredné školy otvorili v štyroch krajoch

V pondelok sa podľa informácií Webnovín otvárali stredné školy v štyroch krajoch.

Bratislavský kraj otvoril štyri stredné školy. „Rozhodli o tom samotní riaditelia po dôkladnom zvážení aktuálnej epidemiologickej situácie, výsledkov testovania i záujmu rodičov a žiakov,“ uviedla hovorkyňa župy Lucia Forman.

Približne polovicu, konkrétne 33 zo 60 stredných škôl otvorili v Banskobystrickom kraji. Lenka Štepáneková, vedúca oddelenia komunikácie župy, uviedla, že dôvodom zatvorenia časti škôl nie sú len odporúčania hygienika, ale aj nízky záujem zo strany žiakov.

„Podľa COVID automatu je totiž na spustenie prezenčno – dištančnej výučby potrebné, aby do školy s negatívnym cestom na COVID-19 prezenčne nastúpilo aspoň 30% žiakov,“ vysvetlila.

V Žilinskom kraji sa otvorilo 15 stredných škôl, ostatné sa podľa jeho hovorkyne Martiny Remencovej a pridajú až po jarných prázdninách, teda 22. februára.

V Trenčianskom kraji v pondelok zasadli stredoškoláci do lavíc na 24 školách v okrese Trenčín, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Považská Bystrica, Púchov a Ilava. Zatvorených zostalo 14 škôl v okresoch Bánovce nad Bebravou, Prievidza, Partizánske, Trenčín aj Ilava.

Ostatní budú otvárať neskôr

Od štvrtka 11. februára by sa malo v Prešovskom kraji otvoriť približne 60% stredných škôl. „Ostatné sa pripoja podľa aktuálnej epidemiologickej situácie zrejme na budúci týždeň od pondelka 15. februára,“ dopĺňa Jeleňová.

Stredoškoláci v Trnavskom kraji by mali do škôl nastúpiť 15. februára. O termíne a podmienkach reštartu župa rokuje s ministerstvom školstva a jednotlivými úradmi verejného zdravotníctva, uviedol riaditeľ župného odboru školstva Stanislav Pravda.

škola, trieda, rúška
Situácia sa mení od okresu k okresu. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Kedy sa dostanú stredoškoláci do škôl v Košickom kraji je nateraz otázne. „Na školách v Košickom kraji budú o dva týždne jarné prázdniny. V tejto chvíli považujeme za zodpovedné počkať, ako sa situácia bude vyvíjať,“ povedal predseda kraja Rastislav Trnka.

V tlačovej správe sa Košický samosprávny kraj odvoláva na vysoké čísla nakazených, ale aj na existenciu britskej mutácie vírusu.

Súčasná epidemiologická situácia zabránila otvoriť stredné školy aj v Nitrianskom kraji, kde pôvodne o to mali záujem. Prezenčné vzdelávanie tak nebude na stredných školách otvorené v okrese Zlaté Moravce, Šaľa a Nitra.

V okresoch Topoľčany, Levice, Komárno a Nové Zámky môže byť vzdelávanie obnovené podľa toho, ako budú postupne pretestovaní všetci žiaci nad 18 rokov. U mladších žiakov zase rozhodnú výsledky testov ich rodičov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav GröhlingDaša JeleňováLenka KukučkováLenka ŠtepánekováLucia FormanMartina RemencováOľga PrekopováRastislav TrnkaStanislav Pravda
Firmy a inštitúcie Ministerstvo školstva SRSaS Sloboda a SolidaritaWebnoviny.sk