Škótska prvá ministerka Nicola Sturgeonová vo štvrtok naposledy vystúpila pred zákonodarcami ako škótska líderka. Vyjadrila hrdosť na úspechy svojej vlády pri znižovaní chudoby a nerovnosti, ale priznala frustráciu z neúspešných snáh urobiť zo Škótska nezávislú krajinu.
Referendum a ekonomická situácia
Päťdesiatdvaročná Sturgeonová minulý mesiac po viac ako ôsmich rokoch vo funkcii šéfky škótskej vlády oznámila svoju rezignáciu. Politička vtedy uviedla, že zostane v úrade, kým nezvolia jej nástupcu. Ten bude známy v pondelok.
Ministerka Sturgeonová oznámila rezignáciu. Verí, že jej nástupca povedie Škótsko k nezávislosti
V referende, ktoré sa konalo v roku 2014, sa škótski voliči rozhodli v prospech udržania zväzku s Veľkou Britániou pomerom hlasov 55 % za a 45 % proti. Výsledok hlasovania sa v tom čase považoval za voľbu, ktorá je možná iba raz za generáciu.
Škótska ministerka Sturgeonová chce pokračovať vo svojej kampani za nezávislosť Škótska
Sturgeonová však tvrdila, že politická aj ekonomická situácia Škótska sa radikálne zmenila v dôsledku odchodu Spojeného kráľovstva z Európskej únie.
Odchod z Únie
Odchod zo spoločenstva v referende v roku 2016 podporilo 52 % britských voličov, až 62 % Škótov však hlasovalo v prospech zotrvania. Sturgeonová preto tvrdila, že Škótsko bolo prinútené opustiť blok európskych krajín proti svojej vôli a preto opätovne presadzovala myšlienku škótskej nezávislosti.
Škótsko nemôže zorganizovať referendum o nezávislosti bez súhlasu Británie, rozhodol najvyšší súd
Napriek tvrdeniu, že v drvivej väčšine je hrdá na to, čo dosiahla, opoziční lídri ju v útržkovitých výmenách názorov kritizovali za dlhé čakacie lehoty na zdravotnú starostlivosť v Škótsku, problém s bezdomovectvom a vysoký počet úmrtí v súvislosti s drogami. Líder škótskych konzervatívcov Douglas Ross tvrdil, že Sturgeonová posadnutá nezávislosťou „rozdelila našu krajinu a zlyhala v každej misii, ktorú si stanovila.“