Sloboda zvierat minulý rok zachránila dvetisíc zvierat, úspech mala aj iniciatíva „Koniec doby klietkovej“

Podanie návrhu zákona zakazujúceho držanie psov na reťaziach do parlamentu musela organizácia pre pandemickú situáciu odložiť na tento rok.
Zviera, zvieratá, pes
Foto: ilustračné, Thinkstock.

Rok 2020 bol v rámci ochrany zvierat na úspechy skúpejší než rok 2019. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedla Silvia Čaňová, kampaňová koordinátorka Slobody zvierat.

Kým v roku 2019 sa podarilo prijať zákaz výcviku a verejného vystupovania divožijúcich zvierat v cirkusoch či zákaz kožušinových fariem na Slovensku, v roku 2020 bola najväčším úspechom Európska občianska iniciatíva „Koniec doby klietkovej“.

V nej organizácie na ochranu zvierat žiadajú zákaz klietkového chovu v poľnohospodárstve v členských krajinách Európskej únie. Pod petíciu sa podpísalo 1,4 milióna ľudí z Európy.

Ľudia si adoptovali viac ako tisíc zvierat

Bratislavský útulok Polianky patriaci Slobode zvierat prijal do 10. decembra minulého roku 2 031 psov a mačiek.

„Išlo o stratené zvieratá z ulíc, nechcené zvieratá či zvieratá odobraté majiteľom z dôvodu zlej starostlivosti a týrania. Veľkú časť stratených sa podarilo vrátiť pôvodným majiteľom aj vďaka väčšiemu podielu začipovaných zvierat, najmä psíkov, u ktorých je čipovanie už povinné. Formou domácej alebo zahraničnej adopcie si ľudia prisvojili 1 165 zvierat z útulku,“ povedala pre agentúru SITA Čaňová.

Pomoc stovkám týraných zvierat

Sloboda zvierat prevádzkuje aj „Linku proti krutosti“. Ide o telefonickú linku, na ktorej môžu ľudia nahlasovať prípady týrania zvierat. Podľa hlavného inšpektora linky Jozefa Chmela bolo do 10. decembra 2020 na linke nahlásených v uplynulom roku 1 200 prípadov týrania zvierat. Celkovo 995 z nich sa ukázalo ako opodstatnených. Inšpektori Slobody zvierat v 930 z nich pomohli.

„Do starostlivosti útulkov Slobody zvierat Bratislava a regionálnych útulkov Slobody zvierat sme zobrali takmer 200 psov, ktorí boli týraní alebo žili v zlých podmienkach. Najviac hlásených prípadov bolo v Bratislavskom, Trnavskom a Banskobystrickom kraji,“ povedal Chmel.

Sloboda zvierat

…je nezisková organizácia založená v roku 1992. Jej hlavnou činnosťou je ochrana zvierat. Okrem pomoci zvieratám sa venuje aj osvetovej činnosti, výchove a príprave kampaní a legislatívnych zmien.

Sídli v Bratislave a okrem hlavného bratislavského útulku prevádzkuje aj 27 regionálnych centier.

Viac k osobe: Silvia Čaňová
Firmy a inštitúcie: Sloboda zvierat

Odporúčané