Slovenská katolícka charita rozniesla viac ako 900 ton pomoci ukrajinským odídencov ako aj do zón konfliktu, na Slovensku zriadila centrá podpory

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Humanitárna pomoc
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ukrajinským odídencom na Slovensku, ako aj ľuďom, ktorí na Ukrajine zostali, rozniesla Slovenská katolícka charita (SKCH) viac ako 900 ton pomoci za viac ako päť miliónov eur. V tlačovej správe o tom informovala SKCH. Ako uviedla, pomoc smerovala priamo do zón vojnového konfliktu ako aj tým, ktorí utiekli na Slovensko. Prostredníctvom projektu Adopcia podporujú aj najbiednejšie deti z Ukrajiny.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Humanitárna pomoc

„Teplé jedlo, poukážky na potraviny, lieky i hygienické potreby sú len zlomok pomoci pre Ukrajinu,“ uviedla charita. Po začatí konfliktu na Slovensku zriadila aj centrá podpory, kde pomohli viac ako 140- krát.

„Zahŕňalo to nielen potravinovú a materiálnu pomoc, ale i hygienické balíčky, integračné aktivity, či psychologickú pomoc. Zamestnanci v centrách podpory tiež poskytli odídencom pomoc aj rady pri zamestnaní, ubytovaní, vzdelávaní, či ako sprievod,“ dodala SKCH.

Centrá podpory navštevujú ľudia v zložitých situáciách. Ide najmä o matky s deťmi a seniorov, ktorí si nemôžu nájsť prácu. V centrách sa konajú aj rôzne odborné kurzy, podujatia, výlety, letné tábory a aktivity pre deti.

„Pracovníci v našich centrách podpory sa neustále stretávajú s obrovskou túžbou odídencov vrátiť sa späť. Tí si uvedomujú, že tu budú musieť ešte nejaký čas ostať, a preto pre nich vytvárame priestor a aktivity, ktorými ich chceme integrovať do spoločnosti,“ vysvetlila manažérka humanitárnej pomoci a integrácie Alexandra Mruk Papaianopol.

Často čelia ponižovaniu

Ako uviedla SKCH, jednou z najvýraznejších integračných aktivít sú kurzy slovenského jazyka. Prostredníctvom charity môžu odídenci vyhľadať aj psychologickú pomoc.

„Veľký problém vidím v rámci adaptácie detí v školách, množia sa prípady šikanovania detí. Je veľmi smutné, keď slovenskí učitelia nereagujú na to, keď niekto bije ukrajinské dieťa. Je tiež mnoho problémov v rodinách bez otcov, pretože sa necítia v bezpečí,“ povedala ukrajinská psychologička v popradskom Centre podpory, Marina Donska s tým, že niektorí Ukrajinci navyše čelia na Slovensku ponižovaniu a častokrát počúvajú chválu na Putina, a že majú isť zo Slovenska preč. Charita doplnila, že aj napriek tomu, že na Ukrajine to stále nie je bezpečné, väčšina odídencov sa chce vrátiť späť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Alexandra Mruk PapaianopolMarina Donska
Firmy a inštitúcie SKCH Slovenská katolícka charita