Slovensko je podľa premiéra pripravené na nelegálnu migráciu, koncept povinnej solidarity naďalej odmieta (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico, Petr Fiala
Slovenský premiér Robert Fico. Foto: SITA/AP
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko je podľa predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD) pripravené na nelegálnu migráciu. Ľudia podľa neho neuvidia obrázky z čias Hegerovej alebo Ódorovej vlády, ktorá urobila zo Slovenska pre migrantov otvorené korzo. Uviedol to v súvislosti s prijatím paktu migračnej politiky štátmi Európskej únie.

„Pakt migračnej solidarity“

„Sme pripravení na tvrdé preventívne aj represívne akcie a nedovolíme, aby na naše územie nelegálne vstupovali osoby, ktoré tu nemajú čo robiť. A pri realizácii povinnej solidarity dáme určite radšej prednosť zaplateniu peňazí pred povinným umiestňovaním na našom území,“ povedal Fico na sociálnej sieti s tým, že koncept povinnej solidarity vždy odmietal.

Jeho princípom je povinné prijatie do 300 migrantov ročne, alebo zaplatenie 20-tisíc eur za každého odmietnutého migranta.

Členské štáty Európskej únie vo štvrtok 8. februára v Bruseli hlasovali o takzvanom „pakte migračnej solidarity“, pričom Slovensko, Maďarsko a Poľsko hlasovali proti. Ako v piatok informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD), spomenuté štáty boli prehlasované a schválené boli tri varianty solidarity v rámci paktu. Slovensko však podľa ministra ani s jedným z nich nesúhlasí.

Pokuta alebo iná forma kompenzácie

Prvým je podľa Šutaja Eštoka prijatie 285 migrantov ročne. „V prípade odmietnutia to budeme musieť kompenzovať vo výške 20-tisíc eur za jedného z migrantov, čo predstavuje celkovú sumu 5,7 milióna eur,“ zdôraznil minister. V prípade nesúhlasu bude podľa neho možnosť uloženia pokuty alebo inej formy kompenzácie, napríklad formou poskytnutia techniky alebo odborníkov, s čím podľa ministra SR tiež nesúhlasí.

„Výber možnosti kompenzácie je totiž úzky a privítali by sme širšie možnosti ako napríklad vo forme humanitárnej pomoci, či pomoci na mieste, kde tá migrácia vzniká – takzvaná pomoc tretím krajinám,“ skonštatoval Šutaj Eštok.

Poslednou možnosťou, s ktorou Slovensko podľa Šuraja Eštoka rovnako nesúhlasí, je pomoc iným štátom so zvládaním azylových procesov.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matúš Šutaj EštokRobert Fico
Firmy a inštitúcie Európska úniaHlas-SDSMER-SD