Slovensko musí vyčerpať ešte 800 miliónov z eurofondov. Remišová ministerstvá vyzvala, aby sa rozhýbali a začali ich zmysluplne míňať

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veronika Remišová
Podpredsedníčka vlády a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová. Foto: SITA/Branislav Bibel

V programovom období 2014 až 2020 je v rámci rôznych ministerstiev nezazmluvnených ešte osemsto miliónov eur. Podľa ministerky investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veroniky Remišovej (Za ľudí) je teraz na zodpovednosti jednotlivých rezortov, ktoré majú nezazmluvnené eurofondy, aby s nimi niečo zmysluplné urobili.

Hrozí prepadnutie miliónov eur

„Ak ich nevedia minúť oni, a zrejme nevedia, lebo sú nezazmluvnené, tak ich musia použiť tak, aby ich vyčerpali. Musí si urobiť každý jeden rezort u seba poriadok, aby ich minul. Nemôžeme si dovoliť, aby v žiadnom rezorte prepadlo nejaké euro,“ povedala v stredu Remišová.

Vicepremiérka si vie predstaviť, že ministerstvá by mali nezazmluvnené prostriedky z eurofondov použiť, napríklad na zmiernenie vplyvov utečeneckej krízy v súvislosti s vojnou na Ukrajine.

Vyčerpaných je 50 % z alokovanej sumy

Využívanie prostriedkov Európskej únie v programovom období 2014 až 2020, vrátane Programu rozvoja vidieka, dosiahlo ku koncu februára tohto roka celkovo 8,342 miliard eur, čo bolo vyše 50 percent z celkovej alokovanej sumy 16,654 miliardy eur.

Podľa údajov na portáli ministerstva investícií, ktoré je centrálnym koordinačným orgánom pre eurofondy, k uvedenému dátumu bolo z európskych zdrojov zazmluvnených 14,657 miliardy eur, teda 88 percent.

Európske peniaze zo spomínaného programového obdobia, ktoré sa skončilo už predvlani, je potrebné vyčerpať do konca roka 2023.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Veronika Remišová
Firmy a inštitúcie Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR MIRRI