Slovensko podľa zamestnávateľov potrebuje vládu, ktorá bude myslieť za hranice štvorročného mandátu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peter Pellegrini, Robert Fico
Líder strany Hlas-SD Peter Pellegrini a predseda strany Smer-SD Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Nová vláda musí mať odvahu riešiť dlho zanedbávané problémy. Takúto výzvu jej adresovala Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR.

Podľa zástupcov podnikateľského sektora je mnoho priorít, na ktoré je potrebné sa bezodkladne pozrieť.  Mnohé oblasti sú podľa nich v zlom stave už niekoľko rokov a sú riešené iba čiastkovo a nesystematicky.

„Naša krajina potrebuje novú víziu a vládu, ktorá bude myslieť za hranice štvorročného mandátu,“ tvrdia zamestnávatelia.

Zanedbané zdravotníctvo

Jednou z dlhodobo zanedbávaných oblastí je zdravotníctvo, ktoré je podľa nich najviditeľnejším zlyhaním služieb, ktoré má štát poskytovať občanom za ich dane a odvody.

„Slovenské zdravotníctvo čelí sérii krízových situácií spôsobených dlhodobo kriticky nízkym financovaním sektora, vysokými cenami energetických komodít, rastúcou infláciou a nedostatkom personálu,“ konštatuje asociácia.

Ďalším vypuklým problémom je vzdelávanie a z toho prameniaci nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily. Ten vzniká podľa zamestnávateľov predovšetkým v dôsledku neefektívneho prepojenia vzdelávania s trhom práce.

Reforma daňovo-odvodového zaťaženia

Nemenej dôležitými oblasťami, ktoré treba riešiť, sú však aj reforma daňovo-odvodového zaťaženia, zlepšenie vymožiteľnosti práva, zníženie administratívnej zátaže, nedostatok nájomných bytov, dopravná infraštruktúra či flexibilnejší Zákonník práce.

„Uvedomujeme si, že súčasný stav verejných financií je neudržateľný, preto v rámci konsolidácie verejných financií od vlády očakávame ambiciózne úsporné opatrenia verejnej správy, snahu o zoštíhlenie štátu, tým, že začne šetriť sama na sebe, a tak zvýši svoju efektivitu,“ zdôrazňuje podnikateľský sektor. Ďalšie zadlžovanie si už podľa jeho zástupcov nemôžeme dovoliť.

Pravidelný sociálny dialóg

Ako pritom zdôrazňujú zamestnávatelia, je veľký rozdiel, akým spôsobom sa robí konsolidácia deficitu. Môže to mať bytostný vplyv na to, či bude ekonomika rásť, alebo naopak stagnovať, a koľko ľudí príde alebo nepríde o prácu.

„Zvyšovanie daňovo-odvodového zaťaženia si podnikatelia rozhodne neželajú, preto je potrebné, aby nová vláda bola zodpovedná a nerozhadzovala verejné financie na populistické opatrenia,“ podčiarkujú.

Zamestnávatelia od novej vlády v neposlednom rade očakávajúci aj pravidelný sociálny dialóg. Kritizujú úmyselné obchádzanie legislatívneho procesu a absenciu odbornej diskusie. Nekontrolovateľné a nesystémové legislatívne zmeny podľa nich oslabujú celú ekonomiku, klesá konkurencieschopnosť, rastú ceny i nezamestnanosť.

Všetky relevantné návrhy zákonov, ako aj ďalších dôležitých opatrení musia byť preto podľa podnikateľov dôsledne vyčíslené a prerokované aj na Hospodárskej a sociálnej rade SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AZZZ Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR