Slovensku hrozia od EÚ sankcie pre energetické zákony

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrika
Foto: Ilustračné foto SITA, AP

BRATISLAVA 25. januára (WEBNOVINY) – Slovensku hrozia zo strany Európskej únie sankcie.

Parlamentné výbory totiž nepodporili pred druhým čítaním novely energetických zákonov, vďaka ktorým sa má do slovenskej legislatívy implementovať tretí energetický liberalizačný balíček. Hrozí tak, že poslanci novely zákonov pred predčasnými marcovými parlamentnými voľbami neschvália.

„Po tom, ako návrhy energetických zákonov neboli prerokované v hospodárskom výbore z dôvodu nedostatočného počtu poslancov, návrhy týchto energetických zákonov nepodporil ani ústavnoprávny výbor,“informovalo Ministerstvo hospodárstva SR (MH).

Rezort hospodárstva prekvapil najmä postoj ešte stále koaličných poslancov za stranu SDKÚ-DS. „Postoj SDKÚ je pre mňa nepríjemným prekvapením, keďže SDKÚ tieto zákony v prvom čítaní podporilo. V diskusiách, ktoré predloženiu návrhov zákonov predchádzali, táto strana nemala žiadne zásadné pripomienky,“ povedal štátny tajomník ministerstva hospodárstva Kristián Takáč. Minister hospodárstva Juraj Miškov považuje postoj strany SDKÚ za nezodpovedný a nepochopiteľný.

Podľa šéfa parlamentného hospodárskeho výboru Stanislava Janiša (SDKÚ-DS) zákony o energetike a o regulácii v sieťových odvetviach sú „šité horúcou ihlou“. Preto by podľa neho mali poslanci v druhom čítaní buď zákony veľmi opraviť, alebo by ich nemali ani schváliť.

„Ministerstvo hospodárstva zákony podcenilo. Samotné ministerstvo ku dnešnému dňu pripravilo vyše päťdesiat pozmeňujúcich návrhov. I to svedčí o tom, ako sa tejto problematike venovali,“ dodal Janiš s tým že zákony majú veľa procesných chýb, ktoré by mali v praxi rôzny výklad. Šéf hospodárskeho výboru sa chcel problematike implementácie liberalizačného balíčka do slovenskej legislatívy venovať na výbore, ten však nebol uznášaniaschopný aj vďaka neprítomnosti koaličných poslancov.

Ceny energií by rástli

Peniaze, mena

Návrhy zákonov pripravilo ministerstvo podľa Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) pod priamym vplyvom lobistických podnikateľských kruhov.

„Návrhy zákonov vyhovujú monopolným dodávateľom energií a nie odberateľom. Evidentne boli pripravované pod vplyvom podnikateľských subjektov a lobistických finančných skupín s cieľom zrušiť nezávislosť úradu,“ myslí si regulátor, ktorého trápi najmä zavedenie tzv. korekčného faktora.

„Tým sa vlastne odoberú kompetencie úradu posudzovať primeranosť nákladov. Spôsobilo by to enormný nárast cien energií, pričom monopoly by zostali úplne bez kontroly. Korekčný faktor nemá iný zmysel, ako zabezpečiť monopolom pohodlný zisk,“ dodal úrad.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví varuje pred prijatím návrhov o energetike a regulácii sieťových odvetví. „Ak by zákony boli parlamentom schválené, mali by okamžitý vplyv na trh s energiami, na deformáciu podnikateľského prostredia a na zhoršenie sociálnej situácie občanov Slovenska. Po ich prijatí by sa už nedalo hovoriť o štátnej regulácii sieťových odvetví, ale iba o sekundovaní štátu pri biznise podnikateľov v sieťových odvetviach,“ konštatoval regulačný úrad.

Zmena dodávateľa bez poplatkov

Plyn
Foto: SITA/Diana Černáková

Slovensko malo zapracovať tretí balíček do marca minulého roka. Po zavedení tretieho energetického liberalizačného balíčka by si mali polepšiť najmä odberatelia energií. Podľa nového zákona o energetike budú môcť napríklad odberatelia zmeniť dodávateľa elektrickej energie alebo zemného plynu v priebehu troch týždňov a bez poplatkov.

Po prijatí návrhu energetického zákona by mal mať odberateľ elektriny a plynu z kategórie domácnosti taktiež právo odstúpiť od zmluvy počas takzvanej lehoty na rozmyslenie v dĺžke siedmich pracovných dní odo dňa uzavretia zmluvy. Novým zákonom by sa tiež mala zaviesť nová definícia pojmu zraniteľný odberateľ elektriny. Spotrebitelia by mali mať po implementácii energetického balíčka právo dostať konečné vyúčtovanie do štyroch týždňov po zmene dodávateľa, či právo na zrozumiteľné údaje o svojej spotrebe a cene elektriny a plynu.

Návrhy energetických zákonov taktiež obsahujú nový režim možností, ako oddeliť výrobné činnosti a dodávateľské činnosti od prevádzky prenosovej sústavy alebo prevádzky prepravnej siete. Oddelenie výroby a dodávky elektriny od prenosovej sústavy sa bude podľa návrhu realizovať prostredníctvom modelu úplného oddelenia vlastníctva. Oddelenie výroby a dodávky plynu od prepravnej siete bude možné zriadením nezávislého prevádzkovateľa prepravnej siete ITO (Independent Transmission Operation), čo znamená posilnené účtovné a právne oddelenie prevádzkovateľa prepravy. Návrh zákona o regulácii v sieťových odvetviach definuje postavenie a kompetencie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) a Rady pre reguláciu.

Pravidlá obsiahnuté v právnych aktoch tretieho energetického balíčka, ktorý vznikol na pôde Európskej únie, sú zamerané najmä na podporu liberalizácie trhu s elektrinou a plynom, na zlepšenie práv spotrebiteľov, či na posilnenie právomoci a nezávislosti regulačných orgánov. Energetický balíček obsahuje aj ustanovenia o vytvorení nezávislej inštitúcie, európskej Agentúry pre spoluprácu regulačných orgánov v oblasti energetiky, ktorej hlavnou úlohou bude vytvárať rámec pre spoluprácu regulačných orgánov členských štátov Európskej únie.

ÚRSO robí podľa Miškova predvolebnú kampaň pre Smer-SD

Plyn
Foto: SITA/Nina Bednáriková pixabay.com

Ministerstvo hospodárstva označilo stredajšie vyjadrenie Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) k legislatíve tretieho energetického liberalizačného balíčka za hrubé zavádzanie, ktoré je súčasťou predvolebnej kampane pre stranu Smer-SD.

Úrad totiž označil návrhy energetických zákonov z dielne ministerstva hospodárstva za priamy výsledok vplyvu lobistických podnikateľských kruhov, ktorých cieľom je zrušiť nezávislosť úradu.

Pán Holjenčik ( predseda ÚRSO, pozn. red.) evidentne vie o hrubej demagógii a o priamych vplyvoch lobistických podnikateľských kruhov svoje. Veď bol to práve on, kto za bývalej vlády Roberta Fica nastavil nekresťansky vysoké výkupné ceny pre slnečnú energiu, čím spôsobil vysoký nárast cien elektrickej energie, ktorý vďaka nemu dnes pociťuje každý občan na Slovensku,“ reagoval v stredu minister hospodárstva Juraj Miškov.

Obvinenia predsedu úradu považuje Miškov za čisto predvolebnú kampaň pre Roberta Fica, keďže Holjenčíka do funkcie nominoval práve Smer- SD.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj Miškov
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR