Hnutie Sme rodina podľa strany Progresívne Slovensko dosadzuje svojich straníckych funkcionárov a blízkych spolupracovníkov na miesta šéfov úradov práce.
„Podľa medializovaných informácií v týchto dňoch končí 26 zo 46 riaditeľov po celom Slovensku, ďalší ich majú nasledovať čoskoro,“ uvádza sa v tlačovej správe mimoparlamentnej strany.
Odvolávanie na základe politickej príslušnosti
Minister práce Milan Krajniak pritom podľa progresívcov ešte v máji vyhlásil, že vláda neplánuje plošné odvolávanie riaditeľov na úradoch práce.
Soták sa ostro pustil do Matoviča: Nech si zožerú tie peniaze, k***a. Vykladá nám tu k******y
„V skutočnosti dochádza k plošnému odvolávaniu a menovaniu riaditeľov, a to len na základe politickej príslušnosti a opäť bez otvorených a transparentných výberových konaní, ktoré by garantovali výber kvalifikovaných odborníkov,“ tvrdí člen predsedníctva strany Progresívne Slovensko Branislav Vančo.
Vláda sľúbila niečo iné
Novými riaditeľmi úradov práce sa podľa Progresívneho Slovenska aj za tejto vlády stávajú politickí nominanti, ktorí s agendou úradov práce nemajú žiadne skúsenosti a nespĺňajú ani ďalšie predpoklady na výkon takejto funkcie.
„Sú nimi napríklad okresní alebo krajskí predsedovia Sme rodina (v Banskej Bystrici alebo v Lučenci), podnikateľ a neúspešný kandidát na poslanca za Sme rodina (v Košiciach) alebo odborník Sme rodina na poľnohospodársku výrobu (v Prievidzi)“, dodáva Vančo.
Koronakríza spôsobila na Slovensku nárast nezamestnanosti. Ktorí zamestnanci sú v ohrození?
Vláda pritom podľa neho vo svojom programovom vyhlásení sľúbila, že zabezpečí profesionálnu a transparentnú štátnu správu, a to aj prostredníctvom spravodlivých, transparentných a na pravidlách založených postupoch.
„Vláda však po fiasku s netrasparentnými politickými nomináciami na prednostov okresov opätovne porušuje svoje sľuby, ktoré zostávajú zase len na papieri,“ tvrdí Progresívne Slovensko.