Sociálni partneri mali k návrhu rozpočtu verejnej správy na ďalšie roky viacero pripomienok. Ako po rokovaní Hospodárskej a sociálnej rady SR povedal predseda rady Milan Krajniak, Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) naďalej trvá na zamietavom stanovisku.
Žiada totiž navýšenie prostriedkov miest a obcí. Konfederácia odborových zväzov SR taktiež nesúhlasila s rozpočtom.
Vyjednávania o platoch pokračujú
Asociácia priemyselných zväzov a dopravy berie návrh rozpočtu na vedomie, Republiková únia zamestnávateľov (RÚZ) a Spoločné odbory Slovenska taktiež. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR súhlasila s rozpočtom s pripomienkami.
Konfederácia odborových zväzov návrh rozpočtu nepodporí. Dôvodom je podľa viceprezidentky Moniky Uhlerovej nulová valorizácia platov štátnych a verejných zamestnancov, ako aj to, že štátny rozpočet počíta so znižovaním výdavkov v rámci vzdelávania, vedy a výskumu.
Ako však reagoval Krajniak ku žiadosti garantovať nárast platov v štátnej správe, v súčasnosti ešte neskončilo kolektívne vyjednávanie o tom, ako by sa mali hýbať platy zamestnancov. „Toto stále pokračuje, čiže nemôže byť v rozpočte stanovená fixná suma,“ skonštatoval Krajniak.
Nedostatočné financovanie
ZMOS opätovne upozorňuje na nedostatočné dofinancovanie preneseného výkonu štátnej správy v roku 2022, najmä na úseku stavebného poriadku, ale aj na ďalších úsekoch.
Podľa predloženého návrhu sa predpokladá, že do rozpočtov miest a obcí budú v roku 2022 poukázané finančné prostriedky na tento úsek preneseného výkonu štátnej správy rozpočtu nižšie v porovnaní so skutočnosťou roku 2020 takmer o jeden milión eur.
„Analýzy dlhodobo poukazujú na nedostatočné financovanie preneseného výkonu,“ povedal podpredseda ZMOS Radomír Brtáň. „Tento rozpočet nekopíruje potreby samospráv z hľadiska obslužnosti územia, ale aj dostupnosti služieb, či už sociálnych alebo zdravotných,“ doplnil ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.
V rámci podpory rozvoja bývania zároveň nepovažujú za ambiciózny návrh rozpočtu. Je potrebné postaviť podľa nich dostatočný počet bytov, ktoré si budú môcť ľudia prenajímať.
Zavedenie výdavkových limitov
Prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga pozitívne hodnotil rokovanie v duchu, že ak majú niekde prostriedky dostať, tak je potrebné nájsť zdroje, kde ubrať. Taktiež verí, že plán obnovy bude reálny a čerpanie bude v zmysle toho, ako to je v návrhu štátneho rozpočtu uvedené.
Upozornil, že by mali byť zavedené výdavkové limity, o ktorých sa hovorí už viac ako dlho. Zároveň však upozornil na vyššie ceny energií. K tejto téme by mala špeciálne zasadať ešte tripartita neskôr.
Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR vidí problém s návrhom rozpočtu pre zdravotníctvo, pričom podľa nich zhorší už tak zlú situáciu v podfinancovanom sektore. Avšak podľa Krajniaka im na rokovaní vysvetlili, akým spôsobom budú na sektor zdravotníctva prostriedky vynaložené, o ktoré žiadali.
Sociálni partneri zároveň upozornili, že návrh rozpočtu verejnej správy im rezort financií odovzdáva v časovej tiesni, čo znemožňuje reálne, podrobné a odborné posúdenie prezentovaných skutočností. Spoločné odbory Slovenska navrhujú materiály zasielať s dostatočným časovým predstihom, a to minimálne týždeň vopred.