S&P potvrdila rating Španielska a Nemecka, zhoršila ho Cypru

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ratingy členov eurozóny sa trasú o postavenie
Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's Ratings Services (S&P) začala proces revízie ratingov 15 členských štátov eurozóny, vrátane Slovenska, s možnosťou zníženia. Agentúra uviedla, že proces revízie ukončí v čo najkratšej dobe, a to po skončení summitu EÚ naplánovaného na 8. a 9. decembra 2011. Agentúra tak pristúpila pre obavy o potenciálne dopady prehlbujúcich sa politických, finančných a monetárnych problémov v eurozóne a na Slovensku. Foto: SITA/AP Photo/Daniel Ochoa de Olza
Standard and Poor's, S&P
Foto: product-reviews.net

MADRID 2. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard and Poor’s potvrdila vo štvrtok hodnotenie úverovej spoľahlivosti Nemecka na najvyššom stupni AAA.

S&P uviedla, že výhľad ratingu zostáva stabilný vďaka schopnosti najväčšej európskej ekonomiky odolať potenciálnym finančným a ekonomickým šokom.

Zároveň konštatovala, že hodnotenie úverovej spoľahlivosti Nemecka odzrkadľuje to, že krajina má modernú, vysoko diverzifikovanú a konkurencieschopnú ekonomiku, silnú pozíciu zahraničného veriteľa a históriu rozvážnej fiškálnej politiky a výdavkovej disciplíny.

Standard and Poor’s však vo štvrtok zhoršila rating dlhodobých záväzkov Cypru na úroveň BB zo stupňa BB+.

Rating krátkodobých záväzkov Nikózie agentúra potvrdila na stupni B. Rating dlhodobých záväzkov je v procese revízie s možnosťou jeho ďalšieho zníženia.

Agentúra predpokladá, že Cyprus dosiahne dohodu o balíčku zahraničnej finančnej podpory v sume 11 mld. eur, čo je mierne viac ako 60 % jeho hrubého domáceho produktu (HDP).

„Ale aj napriek oficiálnej pomoci, ktorá je podľa nás nevyhnutná, ak sa Cyprus má vyhnúť bankrotu, si myslíme, že vláda zostane v slabej fiškálnej pozícii,“ uviedla S&P.

Dôvodom podľa nej je to, že bankový systém krajiny si nedokáže poradiť bez vládnej podpory, pričom ide o výsledok toho, že na systém negatívne pôsobia jeho grécki zákazníci.

V stredu agentúra Standard and Poor’s potvrdila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Španielska. Svoje rozhodnutie odôvodnila tým, že krajina sa zaviazala realizovať ekonomické a rozpočtové reformy.

Agentúra však upozornila, že Madrid by mohol stratiť rating v investičnom pásme, ak výsledkom podpory zo strany eurozóny nebude posilnenie dôvery.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať