Špecializovaný trestný súd sa vrátil ku kauze Devín banky, obžalovaní vypovedali vo veci zmeniek

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Súd, peniaze
Foto: ilustračné, gettyimages.com

Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) pracovisko Banská Bystrica sa v stredu 21. októbra začalo hlavné pojednávanie v staršej kauze Devín banky, ktorú pred rokom vrátil na opätovné prerokovanie a rozhodnutie Najvyšší súd SR.

Bývalý generálny riaditeľ Devín banky Ľubomír K. a štyria ďalší spoluobžalovaní vypovedajú vo veci úložiek a zmeniek z roku 2001, úverov ruským a slovenským firmám a k ďalším skutočnostiam z obdobia, ktoré predchádzalo vyhláseniu nútenej správy nad Devín bankou. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) žaluje obžalovaných ako organizovanú skupinu pre spreneveru a úverový podvod.

Špecializovaný trestný súd ukončil dokazovanie a pojednávanie odročil predseda senátu na 26. októbra, keď už majú byť prednesené záverečné reči.

Senát vrátil vec na prerokovanie

Senát na pracovisku Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici v máji 2018 oslobodil spod obžaloby bývalého generálneho riaditeľa súkromnej Devín banky Ľubomíra K. a jeho piatich spoluobžalovaných, pretože skutky nie sú trestným činom.

Prokurátor ÚŠP sa voči rozsudku odvolal. V októbri 2019 Najvyšší súd SR potvrdil pre jednu osobu Janu K. oslobodzujúci rozsudok a u ostatných obžalovaných zrušil napadnutý rozsudok a vrátil vec na prerokovanie a rozhodnutie ŠTS.

Medzi obžalovanými sú dvaja bývalí generálni riaditelia Devín banky Ľubomír K. a Pavel R., bývalá šéfka úverového oddelenia Dáša L. a jeden člen jej predstavenstva. Podľa obžaloby trestnú činnosť páchali v rokoch 1998 až 2001 a spôsobili škodu viac ako 70 miliónov eur.

Devín banka skončila po tom, ako na ňu Národná banka Slovenska uvalila nútenú správu. S Devín bankou bola prepojená personálne aj majetkovo spoločnosť APIS. Preto sa medzi obžalovanými ocitli aj predstavitelia tejto spoločnosti Viliam Ž. a Jana K.

Štát nevyplatil sľúbenú odmenu

V rozsiahlom dokazovaní sa podľa predsedu senátu ŠTS tvrdenia obžaloby nepreukázali. Banka sa zaoberala aj deblokáciou ruského dlhu voči Slovensku. Vo februári 1996 banka uzavrela s Ministerstvom financií SR mandátnu zmluvu o odmene za vykonané deblokácie.

Štát však bez toho, aby namietal výšku náhrady, ju odmietol vyplatiť. Podľa súdu by jej vyplatenie s najväčšou pravdepodobnosťou zabránilo nútenej správe banky a následne konkurznému konaniu. Obhajoba špecifikovala nevyplatenú čiastku na dve a pol miliardy vtedajších slovenských korún.

Devín banku založili tri odborové zväzy spolu so Slovenským zväzom výrobných družstiev a Slovenskou poisťovňou v roku 1992. Nútenú správu nad Devín bankou vyhlásili v auguste 2001. Náhrady za jej nedostupné vklady začala v novembri 2001 vyplácať Slovenská sporiteľňa. Do novembra 2004 bolo viac ako 103-tisíc klientom vyplatených viac ako 11,6 miliardy slovenských korún.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľubomír KanisPavol Rusnák
Firmy a inštitúcie MF Ministerstvo financií SRNBS Národná banka SlovenskaNS Najvyšší súd SRŠpecializovaný trestný súd SR