Spišský hrad vlani aj napriek obmedzeniam navštívilo 130-tisíc návštevníkov, zahraniční chýbali

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
PAMIATKA: Spišský hrad
Spišský hrad je jedným z najrozsiahlejších hradných komplexov v strednej Európe. Hrad je od roku 1993 zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Foto: archívne, SITA/Radoslav Mataš.

Aj napriek obmedzeniam v súvislosti s pandémiou koronavírusu si Spišský hrad vlani prišlo pozrieť takmer 130-tisíc návštevníkov.

Viac o téme: Koronavírus

Otvorení sme boli od polovice mája, pričom v máji a júni sme mali veľmi slabú návštevnosť, rovnako ako počas minulé sezóny. Čísla nám nabehli počas júla a augusta, v októbri sme zatvorili,“ vysvetlila pre agentúru SITA zástupkyňa riaditeľky Slovenského národného múzea – Spišského múzea v Levoči Dáša Uharčeková Pavúková.

V roku 2019 zavítalo na hrad takmer 212-tisíc návštevníkov.

Zahraniční chýbali

Na Spišský hrad prichádzali počas predošlých rokov návštevníci z celého sveta, vlani chýbali. „Minulý rok sme zaznamenali návštevníkov z Čiech a Poľska, ostatní, či už z exotických krajín, ale aj iných, tu neboli,“ priblížila Uharčeková Pavúková.

Aj v uplynulom roku však pripravili kultúrny festival Leto na hrade spojený s divadelnými a šermiarskymi predstaveniami. Novinkou v rámci tohto projektu bol program Hudba z hradu.

Určený bol pre všetky vekové kategórie, išlo o klavírne koncerty aj koncerty pre tínedžerov komornejšieho charakteru na strednom nádvorí. Podobné produkty chce hrad ponúknuť návštevníkom aj v tomto roku. Otvoriť svoje brány by mal počas druhého májového víkendu.

Svetové dedičstvo

Spišský hrad je jedným z najrozsiahlejších stredovekých hradov Európy, vznikol na prelome 12. a 13. storočia. Od roku 1993 je zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO.

Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou, zároveň je Spišský hradný vrch národnou prírodnou pamiatkou a je aj súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať