Spracovatelia dreva na Slovensku čelia paradoxnej situácii

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Drevo
Foto: SITA/Dušan Hein

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Slovenskí spracovatelia dreva čelia od začiatku tohto roka paradoxnej situácii. Napriek vysokému dopytu po stavebnom rezive na európskych trhoch, klesla jeho cena v priemere o 5 až 10 eur za meter kubický. Cena drevnej hmoty, ktorá je vstupnou surovinou, však na slovenskom trhu v rovnakom období vzrástla o 1 až 3 eurá za meter kubický, pričom jej objem na trhu sa znižoval. V utorok o tom informoval Zväz spracovateľov dreva (ZSD) Slovenskej republiky. „Piliarske firmy na Slovensku, ktorých produkcia je tradične smerovaná do zahraničia, všeobecne čelia novej vlne krízy v odbyte svojich výrobkov, pretože skladové zásoby so stavebným rezivom v celej Európe a postupne aj na tradičných svetových trhoch stúpajú a klesá dopyt,“ upozornil ZSD.

Príčinu slabého odbytu zväz vidí v znížení výkonov stavebného priemyslu v Japonsku kvôli nedávnemu zemetraseniu, ekonomickej kríze v Grécku, ktoré je jedným z tradičných trhov pre slovenských producentov, ako aj nestabilita v štátoch severnej Afriky a na Blízkom východe ako odberateľov slovenskej produkcie. ZSD preto očakáva zvýšenie cien guľatiny a zníženie cien reziva. „Očakávame, že sa tradičné trhy budú správať neštandardne a ich oživenie nebude rovnaké,“ konštatuje zväz.

Zväz spracovateľov dreva zároveň považuje elektronické aukcie dreva za dôležitý nástroj na generovanie odporučenej ceny, ktorý môže byť prínosom aj v období nestabilného trhu. ZSD však varuje, že s postupným zvyšovaním objemu drevnej hmoty v elektronických aukciách bude rásť aj riziko úniku drevnej suroviny bez spracovania zo Slovenska. „Z pohľadu strategickej národohospodárskej efektivity, trvalo udržateľnej zamestnanosti a rozvoja nových pracovných príležitostí, považuje ZSD SR export nespracovanej guľatiny za ohrozenie a ekonomický nezmysel,“ vysvetlil zväz vo svojom stanovisku.

ZSD chce preto v spolupráci so štátnym podnikom Lesy SR pravidelne vyhodnocovať výsledky aukcií a následne nastaviť ich podmienky tak, aby zamedzili priamemu vývozu guľatiny zo Slovenska.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať