Staronový primátor Banskej Bystrice Ján Nosko a mestskí poslanci slávnostne zložili sľub

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
BANSKÁ BYSTRICA: Ustanovujúce zasadnutie
Primátor mesta Banská Bystrica Ján Nosko (vpravo hore) počas ustanovujúceho zasadnutia Mestského zastupiteľstva mesta Banská Bystrica, v priestoroch Cikkerovej siene Radnice. Banská Bystrica, 22. november 2018. Foto: SITA/Jakub Julény.

BANSKÁ BYSTRICA 22. novembra (WebNoviny.sk) – Predpísaný sľub slávnostne zložilo v Cikkerovej sieni historickej radnice v Banskej Bystrici 28 poslancov banskobystrického mestského zastupiteľstva (MsZ) a primátor Ján Nosko. Traja poslanci sa ospravedlnili a sľub zložia na najbližšom rokovaní, ktoré sa uskutoční 18. decembra.

Deväť nových poslancov

S výsledkami komunálnych volieb, ktoré sa konali 10. novembra, prítomných oboznámil predseda estskej volebnej komisie Juraj Olejček. V mestskom parlamente bude pôsobiť päť poslaneckých klubov, pričom tri z nich s 19 poslancami by mali stáť na strane primátora. Personálne pozície, ako sú funkcie viceprimátorov, by mali byť podľa Noska jasné po dohode s klubmi v priebehu týždňa.

V zastupiteľstve je okrem 22 doterajších poslancov aj deväť nových, medzi ktorými sú rektor Univerzity Mateja Bela Vladimír Hiadlovský, generálna riaditeľka Rooseveltovej nemocnice Miriam Lapuníková, lekár Jozef Baláž, daňový konzultant David Kapusta, riaditeľ jazykovej školy Radovan Ocharovich, ekonóm Martin Majling, softvérový inžinier Andrej Leitner, športovec Vladimír Moravčík a podnikateľka Erika Karová. „Som spokojný so zložením zastupiteľstva, myslím si, že sú to ľudia, s ktorými sa dá komunikovať,“ uviedol primátor.

Podpora primátora

Ďalšie zasadnutie MsZ si poslanci na návrh primátora dohodli na 18. decembra, na programe bude zloženie poslaneckých sľubov troch dnes neprítomných poslancov, zriadenie mestskej rady, jednotlivých komisií, výborov mestských častí a ďalšie body.

Prvý klub, ktorý oficiálne vznikol na pôde Mestského zastupiteľstva v Banskej Bystrici, je Klub nezávislých poslancov. Má osem členov a predsedom je Stanislav Mičev. „Cieľom klubu je podpora aktivít primátora,“ uviedol pre agentúru SITA Mičev s tým, že majú ambíciu uplatniť sa v niektorých komisiách po dohode s ostatnými klubmi. Primátora majú podporovať ešte ďalšie dva kluby – osemčlenný klub Smer-SD, SNS a trojčlenný klub Srdcom Bystričania.

Suverénne víťazstvo

Opozíciu v mestskom parlamente bude predstavovať tradičný klub Banskobystrická alternatíva s ôsmimi poslancami a traja poslanci koaličného klubu SaS, OĽANO, KDH, Sme Rodina – Boris Kollár, Progresívne Slovensko. Ako pre agentúru SITA uviedol poslanec Martin Klus, názov tohto klubu by mal byť Banskobystrická pravica. Jedna poslankyňa, Erika Karová, zatiaľ zostáva nezaradená, pričom pre agentúru SITA uviedla, že prípadný vstup do klubu si musí premyslieť.

Staronový primátor Banskej Bystrice Ján Nosko získal v komunálnych voľbách 18 281 platných hlasov z celkom 24 312 odovzdaných hlasovacích lístkov pre voľby primátora. Je to takmer dvojnásobok ako pred štyrmi rokmi. O poslancoch rozhodlo 24 839 voličov v 77 volebných okrskoch z celkovo 66 485 zapísaných voličov v meste pod Urpínom.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris KollárJán NoskoMartin KlusStanislav Mičev