Štátna komisia prijala viac ako 150 podnetov ku komunálnym voľbám, najviac sa týkalo moratória

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Komunálne voľby 2018 na Slovensku
Volička počas hlasovania doma, do prenosnej volebnej urny v rámci komunálnych volieb 2018. Stará Turá, 10. november 2018. Foto: SITA/Martin Medňanský.

BRATISLAVA 21. novembra (WebNoviny.sk) – V súvislosti s voľbami do orgánov samosprávy obcí, ktoré sa konali 10. novembra, dostala Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán zatiaľ viac ako 150 podnetov.

V porovnaní s predchádzajúcimi voľbami, ktoré sa už riadili novými volebnými zákonmi, teda voľbami do Národnej rady SR v roku 2016 a voľbami do orgánov samosprávnych krajov v roku 2017, je to najväčší počet doručených podnetov.

Podnety dostávali priebežne

Agentúru SITA o tom informovala vedúca úradu Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Michaela Ružičková.

Podnety týkajúce sa komunálnych volieb dostávala štátna komisia priebežne, už od ich vyhlásenia v júli 2018. „Najčastejšie sa podnety týkali podávania kandidačných listín, kreovania volebných komisií a porušovania pravidiel vedenia a financovania volebnej kampane, kde je prvostupňovým správnym orgánom Ministerstvo vnútra SR,“ uviedla ďalej pre SITA Ružičková.

Doplnila, že najviac podnetov, a to na podozrenie z porušenia volebného moratória, dostala štátna komisia pre voľby od 7. do 11. novembra.

Štátna komisia pre voľby zatiaľ prerokovala všetky podnety, ktoré jej boli doručené do 7. novembra. Podnety, ktoré nepatrili do jej kompetencie, postúpila príslušným správnym orgánom, a to Ministerstvu vnútra SR, Rade pre vysielanie a retransmisiu, Ministerstvu kultúry SR, príslušným okresným úradom a Generálnej prokuratúre SR.

V ostatných prípadoch si štátna komisia vyžiadala, alebo ešte vyžiada vyjadrenia zainteresovaných subjektov. Ak komisia zistí možné porušenie zákona, tak začne správne konanie o uložení pokuty.

Pokuta za porušenie moratória

Štátna komisia sa podnetmi zaoberá priebežne, na svojich zasadnutiach. Uznesenia štátnej komisie sú zverejňované na tejto webovej stránke.

Ďalšími podnetmi sa bude zaoberať na svojom 40. zasadnutí naplánovanom na 10. december. Podnety a ďalšie zistenia týkajúce sa vysielania televízií a rádií pred voľbami a počas nich v najbližšom čase vyhodnotí aj Rada pre vysielanie a retransmisiu.

Rada monitorovala od 20. októbra 24 pravidelne vysielaných a špecializovaných predvolebných programov, z nich 10 televíznych a 14 rozhlasových na piatich televíznych staniciach a v šiestich rozhlasových staniciach.

Okrem toho prijímala aj podnety od občanov. Licenčná rada môže napríklad za porušenie volebného moratória v prípade televízneho vysielateľa dať pokutu od 663 do 66 387 eur a v prípade rozhlasového vysielateľa od 99 do 19 916 eur.

Podnety riešia aj ďalšie inštitúcie a orgány, napríklad polícia na tlačovej besede štátnej volebnej komisie k oficiálnym výsledkom volieb 11. novembra informovala, že v súvislosti s komunálnymi voľbami prijali 349 podaní, z toho 127 trestných oznámení a volebnej korupcie sa týkalo 20 podaní.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať