Štát by mal podľa Bugára aj Mikloška kontrolovať strategické podniky, Šefčovič má iný názor

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kandidáti na prezidenta
Kandidáti na prezidenta SR. Zľava, hore - Štefan Harabin, František Mikloško, Maroš Šefčovič. Zľava, dole - Béla Bugár, Milan Krajniak, Marián Kotleba. Foto: SITA - koláž WBN

BRATISLAVA 8. marca (WebNoviny.sk) – Nad strategickými energetickými spoločnosťami by nemal štát stratiť kontrolu. Zhodli sa na tom kandidáti na post prezidenta SR. Nie všetci oslovení prezidentskí kandidáti však majú rovnaký názor na to, či by mal štát v energetických podnikoch vlastniť aj podiely.

„Neexistuje žiaden univerzálny ani ideálny model vlastníckej štruktúry energetických podnikov. Dôležité je, aby energetické spoločnosti plnili hlavnú úlohu, a to zabezpečiť spoľahlivé dodávky energií všetkým odberateľom za primerané a férové ceny,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič.

Štát by mal vlastniť podiely vo firmách

Ďalší prezidentský kandidát Štefan Harabin je presvedčený, že štát by mal vlastniť podiely v energetických spoločnostiach. „Bolo to tak už pri vzniku energetických spoločností. Jedná sa o všeobecný záujem. Dnes by bolo najužitočnejšie vlastniť najmä spoločnosti, ktoré zabezpečujú regulované činnosti, ako je prenos, distribúcia, alebo špecializované činnosti ohľadom bezpečnosti štátu, jadrovej bezpečnosti, energetických zásobníkov a podobne,“ dodal Harabin.

Kandidát na prezidenta Marian Kotleba je presvedčený, že štát musí vo všetkých strategických energetických spoločnostiach vlastniť, respektíve kontrolovať väčšinové podiely. „Energetickú bezpečnosť nemôže garantovať nikto iný ako štát,“ myslí si Kotleba.

Podľa Bélu Bugára je kľúčové, aby štát, ak je vlastníkom podielov v energetických spoločnostiach, sa správal ako dobrý hospodár. „Ak je vlastníkom strategický investor, štát musí kontrolovať jeho činnosť, aby nedochádzalo k tunelovaniu a nevznikol priestor ku korupcii,“ zdôraznil Bugár.

Štát podľa Františka Mikloška energetické spoločnosti nevymedzuje ako Prioritný Infraštruktúrny Majetok (PIM). Neexistuje tak podľa neho dôvod, ktorý by bránil ich prípadnému odpredaju či privatizácii.

Čo najnižšia cena pre domácnosti

„Predaj “strategickým investorom“ nemusí byť správne či dobré rozhodnutie. Rovnako môže štát odpredať podiely v týchto podnikoch verejnou ponukou akcií, a teda predať časť či väčšinu akcií minoritným akcionárom, obyvateľom Slovenska, či osloviť dôchodkové správcovské spoločnosti, poisťovne a iné finančné inštitúcie,“ doplnil Mikloško s tým, že štát by mal v každom prípade zabrániť tomu, aby sa k akciám energetických podnikov dostali koneční užívatelia z krajín s nedemokratickým zriadením alebo nepriateľským voči Slovensku, EÚ alebo NATO.

Prezidentský kandidát Milan Krajniak má v otázke vlastnenia akcií v energetických spoločnostiach jasno. „Štát by mal určite prostredníctvom svojich podielov v energetických spoločnostiach strážiť oprávnené náklady, aby cena pre domácnosti a malých podnikateľov bola čo najnižšia,“ konštatoval Krajniak.

Portál vEnergetike.sk oslovil ôsmich kandidátov na post prezidenta SR, ktorí podľa posledného oficiálneho prieskumu získali viac ako 1,01 % volebných preferencií. Kandidátka Zuzana Čaputová na otázky neodpovedala a Eduard Chmelár sa k problematike vlastníckej štruktúry v energetických spoločnostiach nevyjadril.

VIAC O TÉME: PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2019 NA SLOVENSKU

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Béla BugárFrantišek MikloškoMarian KotlebaMaroš ŠefčovičMilan KrajniakŠtefan Harabin