Stredoškolákov čakajú od pondelka ústne maturity

Ústne maturity
Ústna maturitná skúška na 8-ročnom Gymnáziu Jána Papánka na Vazovovej ulici v Bratislave. Foto: SITA/Diana Černáková

BRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Na slovenských stredoškolákov čakajú od pondelka ústne maturitné skúšky. Obdobie ústnych maturít na stredných školách potrvá od 19. mája do 6. júna. Konkrétne termíny skúšok sa na jednotlivých školách líšia, rozhodujú o nich odbory školstva na obvodných úradoch.

Ústnym maturitám predchádzali ešte v marci písomné skúšky. Tento rok ich absolvovalo viac ako 51-tisíc maturantov v 746 stredných školách. Žiaci písali test a slohovú prácu zo slovenčiny a cudzích jazykov i test z matematiky. Pri ústnych maturitách žiak odpovedá pred predmetovou maturitnou komisiou. Vyžrebuje si jedno zo schválených maturitných zadaní, v predmete teoretická časť odbornej zložky maturitnej skúšky si žiak žrebuje jednu zo schválených tém. Ústna odpoveď je verejná.

Od vlaňajška sa na maturitných skúškach kladie väčší dôraz na písomnú časť skúšky. Kedysi si mohol maturant, ktorý neuspel na písomke, opraviť hodnotenie na ústnej skúške. Znamenalo to, že aj keby získal z testu a slohu z jazykov nula bodov, no z ústnej odpovede by dostal známku jedna až tri, aj tak zmaturoval. Teraz to už neplatí. V súčasnosti stredoškolák na to, aby úspešne zmaturoval, musí dostať známky jedna, dva alebo tri z ústnej odpovede a získať viac ako 33 percent z testu zo slovenčiny či cudzieho jazyka, alebo viac ako 25 percent zo slohu. Ak ústnu odpoveď zvládne na štvorku, spomínanú percentuálnu úspešnosť musí dosiahnuť v oboch prípadoch.

Na rozdiel od jazykov písomná maturita z matematiky pozostáva len z testu. Maturant z matematiky je úspešný vtedy, ak dostane známku jedna, dva alebo tri z ústnej odpovede a test napíše na viac ako 25 percent. Ak však odpovedal na štvorku, na teste musel získať viac ako 33 percent.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom